Fotografujete, ale ještě jste se nepotkali se svým žánrem? Anebo ano, ale láká vás i něco jiného, ale jaksi nemáte čas ani příležitost? Ať už jste krajinář, street, fashion anebo dokumentární fotograf, v Českém Krumlově máte šanci vyzkoušet si, co je libo.

Krumlov_oaffinky

Fotogenický program bude probíhat především v sobotu a v neděli. Moderní sporty neboli street life si můžete vyfotografovat v Městském parku, kde budou řádit novodobí provazochodci, skejter Honza Malý i či breakdancer Black Fish ze skupiny Deep Skillz Crew. Přijďte se podívat na mladé gentlmany, kteří jsou závislí na pouličních sportech. Fotografie z těchto aktivit bývají víc než luxusní. K rukám vám budou fotografové, kteří svému žánru skutečně rozumí – Josef Šulc a Michal Jirák.

Šulc

V historickém centru budou kejklíři, akrobaté, prostě cirkusáci z Cirkusu trochu jinak a z maďarského loutkového divadla Ciróka babsínház dělat všechno možné, jen abyste měli tu nejneuvěřitelnější fotografii ve svém portofoliu. Protože je OAFF věnován závislosti, nesmí chybět jedna dnes už z nejběžnějších, a tou je závislost na počítačových hrách. Tu vám předvedou cosplay, což jsou lidé, kteří propadli kouzlu kostýmu a danému charakteru postavy, ať už ze sci-fi filmů či her.

Grobař
Člověka v pohybu si budete moci vyfotografovat i v SUPŠce, kde uvidíte nevídané vyrýsovaných těl při párové akrobacii. Supervizi vám tu nabídne Tamara SofiG Černá, bývalá tanečnice, která ve svém uměleckém životě spolupracovala s řadou předních světových hvězd. Její fotografie jsou především portrétní, reportážní, ale také inscenované a samozřejmě i ty ovlivněné divadlem a baletem – divadelní. Nasnímala i portréty mnoha významných osobností z oblasti divadelní kultury.

Černá

Úskalí portrétní fotografie jsou nemalá, ale lze je překonat a hloubku pohledné tváře zachytit. Jak na to vám při volném focení poradí a pomůže přední fotografka Štěpánka Stein. Seznámí vás s trendy a přístupy v portrétní fotografii a společně nahlédnete do tajů současné světové portrétní tvorby. Velkým přínosem pro vaši tvorbu bude nepochybně diskuse nad vlastními pracemi. Taková šance se jen tak neobjeví a místo obligátního „hezké“ od známých se od Štěpánky skutečně dovíte, co a jak zlepšit. Portrét vám v rámci workshopu představí i věhlasný Robert Vano. Český Krumlov je městem geniem loci zasazené v malebné přírodě. Byl by hřích toho nevyužít a neukázat vám, jak překonat úskalí při fotografování krajiny a architektury. K dispozici vám budou k tomuto žánru pánové Martin Sahula a Pavel Kozdas.

Sahula

Své místo má na OAFF i cestovatelská fotografie. Krásnou výstavu cestovatelky a šéfredaktorky Lidé a země Lenky Klicperové Králové gerewolu můžete shlédnout v Synagoze, Lenka vám navíc osobně představí i atraktivní lokace, které procestovala. Co všechno s sebou sbalit na cesty nebo na co si při cestování s fotografickým vybavením dát pozor vám prozradí Ondřej Neff. Fotografickým médiem se zaznamenávají předměty a různé artefakty již od jeho samotného počátku. A stejně jako fotografie, prodělala tato umělecká disciplína za tento čas velké změny. A to jak ve vizuální formě, tak také v samotném přístupu jeho vytváření a vnímání. O produktové fotografii se více dovíte od pánů profesorů ze SUPŠky.

Macháček

Neděle je zasvěcená svatbě, která se odehraje v romantickém zákoutí Krumlova v tzv. Myší díře. Workshop s Petrem Pěluchou je téměř vyprodaný, neváhejte, pokud vás svatební fotografie zajímá.Důležitou součástí programu budou fotogenická díla studentů středních a vyšších odborných uměleckých škol z ČR a SR. Ti měli v rámci soutěže ART ROOM za úkol vytvořit taková díla v ročníkovém tématu, která když fotograf spatří, musí si je ihned vyfotografovat. Tak vzniklo mnoho návrhů kostýmů, fotoscén, instalací či hapenningů, a ty nejlepší se vám představí v Českém Krumlově. Kromě svatby je neděle zasvěcená rajcovnímu glamour, který se odehraje v klubu City Lounge. A pozor, bude to závislost na muzice, co vám finalistky Czech Beauty zapózují. Takže uvidíte styling rocku, diska neb otřeba R n B. Stejně jako u jiných žánrů i tady je důležitá práce se světlem. Víte, jaké světlo použít při glamour fotografií žen nebo snímků, kde má vyniknout jejich krása? Patronem lokace je přední fotograf glamour Filip Matušinský. Nově se z lokací představí Prokyšův sál, který bude věnován královskému žánru – aktu. Patronát převzal server Fotopatracka.cz. V rokokovém a gotickém sálu můžete volně fotografovat, zkoušet si zábleskovou techniku i stálé světlo. Na místě bude profesionální technická podpora a světelný park od firmy www.4studio.cz. Dozvíte se tak, jak pracovat s denním světlem či zábleskovou technikou nebo jak dosáhnout skvělých výsledků pouze s jedním světelným zdrojem. Je pro Vás připraven i cyklus přednášek „Jak fotografovat akt“ pod vedením fotografů Artura Masného a Jana Černého. Po návštěvě Prokyšáku zjistíte, že krásnou fotografii ženy můžete udělat kdykoliv a skoro za všech podmínek.

Černý

Oblíbený žánr fashion bude zdobit Městské divadlo. Zkuste si, jak těžké je zachytit modelku v pohybu tak, aby vynikl její kostým. Využijte působivého prostředí jeviště divadla, které se promění v přehlídkové molo. Vyfoťte si krásné modelky pro obohacení vašeho portfolia o fashion fotografii. Pokud přehlídku nestihnete, nevadí. Bude každou hodinu anebo si můžete po domluvě vybrat modelku a volně ji fotit v divadelním sále. Samozřejmě tato lokace nebude jen o přehlídkách, ale i o extravagantních účesech, stylingu a všem, co k atraktivnímu žánru patří. Světla zde zajišťuje Photon Europe. Dalším žánrem, který k festivalu patří je dokumentární fotografie…vyfotografujte to, co vás nejvíce zaujme a alespoň deset fotografií nám pošlete. Jsme velmi zvědaví, jak vidíte festival vy skrze váš fotoaparát.

Dalšími žánry jsou letecká fotografie s Liborem Sváčkem, luminografie s Janem Pohribný a řada dalších. Sledujte náš web a budete v centru

www.foto-festival.cz