Na konci druhé světové války byly tisíce žen ve Francii označené za kolaborantky. Byly obviněny z kolaborace s německými okupanty a vystaveny veřejným trestům jako holení, bití, „pochod hanby“ atd. Na těchto archivních fotografiích můžete vidět, jak se vše událo.

#1 Francouzská kolaborantka. Trest – veřejné oholení, 1944

Je třeba říci, že ne všichni Francouzi tyto veřejné tresty podporovali. Protestovalo proti nim mnoho výborů, buněk odporu a francouzských intelektuálů. Vysvětlili, že většina „zločinců“ jsou obyčejné ženy, které musely přežít v těžkých podmínkách.

#2 Francouzka se zakrváceným obličejem je nucena dívat se do kamery.

Aby zaplatily střechu nad hlavou a jídlo, musely ty ženy pracovat pro Němce – praly jim, vařily, uklízely. Obecná nálada Francouzů vůči všem kolaborantům však byla velmi drsná a intenzita veřejných trestů byla snížena pouze v několika regionech Francie.

#3 Dvě polonahé ženy s vyholenou hlavou a s hákovým křížem namalovaným na tvářích procházejí bosé ulicemi Paříže, 27. srpna 1944.

#4 Vzlykající Francouzku s rozmazaným hákovým křížem na obličeji vodí ulicemi.

#5 Chartres, Francie. Žena s dítětem (jeho otec je Němec) a její matka jsou eskortovány ulicí davem. Obě mají oholenou hlavu jako trest za kolaboraci s německými jednotkami, 1944.

#6 Stejná žena s dítětem prochází kolem řady žen, které potkal stejný osud. Chartres byla osvobozena spojeneckou armádou v srpnu 1944.

#7 Vojáci ostříhali kolaborantce vlasy na výročí Dne dobytí Bastily, 12. srpna 1944.

#8 Potrestání ženy obviněné z kolaborace s Němci za okupace, 1. ledna 1945

#9 Stejní mladí Francouzi ostříhali vlasy jiné ženě, 1. ledna 1945.

#10 Veřejné ponížení: skupina Francouzek obviněných z kolaborace s Němci, svlečených do spodního prádla, některé s vyholenou hlavou

#11 V celé Francii bylo od roku 1943 do začátku roku 1946 obviněno z kolaborace s Němci během okupace asi 20 000 žen všech věkových kategorií a všech profesí. Musely si nechat oholit hlavy.

#12 Francouzku, obviněnou ze sexuálních styků s Němci, napadli sousedé ve vesnici poblíž Marseille a oholili jí hlavu.

#13 Francouzská kolaborantka s dítětem a matkou při „pochodu hanby“ ulicemi města, srpen 1944

#14 Veřejné ponížení mladé kolaborantky

#15 Obyvatelé města a členové francouzského odboje vedou kolaborantskou ženu ulicemi Rennes poté, co jí byla oholena hlava a posypána jódem. 6. srpna 1944

#16 Žena, která kolaborovala s nacisty, si nechala ostříhat vlasy na znamení veřejného pohrdání.

#17 Lidé se smějí tomu, že žena má oholenou hlavu. Fotografie pořízená po osvobození Marseille

#18 Ženy s hákovým křížem namalovaným pryskyřicí na tvářích a hrudi jsou hnané „pochodem hanby“ ulicemi Paříže. Mnohé byly vlečeny ulicemi nahé.

#19 Velmi mladé dívky. Byly také obviněny ze spolupráce s okupanty a potrestány.

#20 Ženy s vyholenou hlavou jsou naloženy na korbu náklaďáku. Muž za nimi drží plakát s nápisem „Spolupracovníci“.