Ženy byly vždy důležitými postavami v historii, ale jejich úspěchy často byly zamlčovány nebo nedoceněny. Na počest Mezinárodního dne žen si připomeňme některé ženy, jejichž myšlenky a činy změnily svět.

#1 Marie Curie (1867–1934) – polsko-francouzská vědkyně, první žena, která získala Nobelovu cenu za fyziku, a první žena, která získala Nobelovu cenu za chemii. Přispěla k výzkumu radioaktivity a vytvořila pojem radioaktivity prvků.

Marie Curie-Skłodowská

#2 Rosa Parks (1913–2005) – afroamerická občanská aktivistka, která odmítla v autobuse uvolnit místo bělochovi jen proto, že je bílý. Stalo se to v Montgomery v Alabamě roku 1955 a tato událost odstartovala hnutí za občanská práva černochů v USA.

Rosa Parksová

#3 Emily Davenport (1835–1896) – americká bioložka, která objevila, že každý organismus má vlastní genetický kód. Její výzkumy jsou základem moderní genetiky.

Emily Davenport

#4 Malala Júsufzajová (narozena v roce 1997) – pákistánská aktivistka, která bojuje za právo dívek na vzdělání. V roce 2014 se stala nejmladší držitelkou Nobelovy ceny za mír.

Malála Júsufzajová

#5 Simone de Beauvoir (1908–1986) – francouzská spisovatelka a filozofka, která se zabývala rozborem ženské role ve společnosti. Její kniha „Druhé pohlaví“ se stala jedním z fundamentálních textů feminismu.

Simone de Beauvoir

#6 Margaret Hamilton – softwarová inženýrka projektu Apollo. Na fotografii níže stojí před výtiskem kódu pro palubní počítač Apollo, jehož velkou část sama napsala.

Margaret Hamilton

#7 Valentina Těreškovová – sovětská kosmonautka, první žena-kosmonautka na světě, kandidátka technických věd, profesorka.

Valentina Těreškovová

#8 Amelia Earhart byla první pilotkou, která přeletěla Atlantický oceán, za což byla oceněna Distinguished Flying Cross. Napsala několik knih o svém létání, které se staly bestsellerem, a podílela se na vytvoření Ninety-Nine, organizace ženských pilotek, a byla zvolena její první prezidentkou.

Amelia Earhartová

#9 Anne Franková – židovská dívka, autorka slavného „Deníku Anny Frankové“ – dokumentu z doby, kdy se Anne s rodiči a sourozenci ukrývali před nástupem do koncentračního tábora v zadním traktu bývalé firmy Annina otce. Kniha byla přeložena do mnoha jazyků. Anne Franková a její rodina jsou považováni za jednu z nejznámějších obětí nacismu.

Anne Franková

#10 Frida Kahlo (španělsky Frida Kahlo de Rivera, 6. července 1907, Coyoacan, Mexiko – 13. července 1954, Coyoacan, Mexiko) – mexická umělkyně, která se proslavila svými surrealistickými obrazy.

Frida Kahlo

Tyto ženy jsou jen malou částí těch, které významně přispěly do dějin lidstva. Dokázaly, že ženy jsou schopné stejně jako muži. Měli bychom i nadále obdivovat jejich úspěchy a bojovat za rovné příležitosti pro všechny.