Anglický obuvník James Gillingham (1839–1924) byl nazýván protetickým géniem. I dnes je výroba protéz složitý proces a v 19. století, kdy se moderní medicína teprve rozvíjela, ohromil Gillingham svými přístroji lékařský svět.

Angličan James Gillingham (1839–1924) pracoval řadu let jako obuvník ve vlastním obchodě s obuví Golden Shoe ve městě Chard. Svou první protézu vyrobil pro Williama Singletona, který přišel o ruku při střelbě z děla při slavnostním pozdravu. Protézu zhotovil z kůže a upravil ji na míru, za což si neúčtoval žádné peníze. Od té doby se však Gillingham rozhodl vážně zapojit do výroby protéz. Podívejme se na některá jeho mistrovská díla:

#1

Gillingham se brzy stal známým jako „protetický génius“ a ohromil tehdejší lékařský svět. Město Chard, kde pracoval, se stalo hlavním centrem britského protetického průmyslu.

#2

#3

„Brzy se o mě začalo vědět a mé zakázky se množily. Výroba protéz trvala dlouho, a tak jsem opustil své původní podnikání a začal se věnovat jen novému oboru. Bylo potřeba pořídit továrnu, kovárnu, soustruhy a nástroje a naučit se to všechno používat. Později jsem začal pracovat s kovem, dřevem, sádrou, kůží a látkami. Musel jsem za svou práci žádat mnohem méně, než je obvyklé, abych se v této oblasti prosadil,“ řekl Gillingham.

Do roku 1910 Gillingham vyrobil protetické končetiny pro více než 15 000 pacientů. Mnohé z nich fotografoval, publikoval v lékařských časopisech a učil chirurgy o nejlepších amputačních technikách. Gillingham zemřel v roce 1924, ale jeho rodina pokračovala v jeho podnikání až do 60. let.

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

#16

#17

#18

#19

#20