V USA ve státě Washington byla otevřena první pohřební služba, která kompostuje ostatky mrtvých. Společnost Recompose zahájila svou činnost v prosinci 2020. Instituce se nachází nedaleko od Seattlu.

Katrina Spade, zakladatelka společnosti Recompose, vyvíjí již téměř 10 let nový způsob, jak nakládat s lidskými ostatky. Optimální teplota a vlhkost pro rozklad, stejně jako potřebné množství uhlíku, dusíku a kyslíku, je zajištěno umístěním těla zemřelého do šestihranné nádoby naplněné dřevní štěpkou, slámou a vojtěškou. Tam je tělo do 30 dnů zničeno mikroby, poté je výsledná hmota ve formě sušeného kompostu předána rodině zesnulého nebo ekologickým projektů.

Tato služba kompostování stojí 5,5 tisíce amerických dolarů (přibližně 117 tisíc korun), přeprava těla se hradí dodatečně. Společnost v současné době zpracovává 10 pozůstatků, zatímco původně plánovala pokrýt 10krát více těl, ale kvůli pandemii koronaviru muselo být provádění těchto plánů odloženo.

Dodáme, že Washington se stal prvním státem, ve kterém bylo povoleno přeměňovat těla zemřelých lidí na hnojivo. Odpovídající zákon byl přijat v roce 2019. Kompostování je považováno za ekologičtější způsob likvidace pozůstatků než kremace a tradiční pohřeb.