Jak by se vám líbila myšlenka zajít si na koncert pod širým nebem přímo do národního parku? V Lotyšsku je toto skutečně možné. Koncertní hala s oficiálním názvem „Nature Concert Hall“ byla vystavena v roce 2014 v Národním parku Gauja, který byste našli v Lotyšsku necelých 60 kilometrů severovýchodním směrem od hlavního města Rigy.

Díky zajímavému řešení budovy vynikne její kouzlo především v nočních hodinách – představte si, že sedíte na louce na dece, nad vámi svítí nebe plné hvězd, na samotné hale se promítá příjemná vizualizace a k tomu všemu posloucháte hudbu, která lahodí vašemu uchu. To nezní vůbec špatně, co říkáte?

Struktura objektu byla navržena tak, aby se spodní část budovy dotýkala co nejméně louky. Pod střechu haly se vejde např. 20 lidí z akademického symfonického orchestru. Odvod je tvořen vertikálními pruhy světlých látek, které se mohou dle potřeby natáčet. Zároveň slouží i jako obrazovka pro videa či světelné projekce, které krásně vyniknou především ve tmě.

Velmi originální koncertní halu vytvořil lotyšský architekt Didzis Jaunzems, který si v roce 2012 založil vlastní architektonické studio s názvem DJA (Didgiz Jaunzems Architecture). Jaunzems studoval a získal praxi v Lotyšsku, Norsku a Itálii. Podílel se na letních architektonických školách v Holandsku i Finsku, ve Švýcarsku, v Indii i Číně.

Jauzems dokonce spolupracoval i s přední světovou architektonickou institucí OMA – Office for Metropolitan Architecture, která vznikla v roce 1975 v nizozemském Rotterdamu. Za tu dobu se rozrostla o další pobočky v New Yorku, Pekingu, Hong Kongu, Doze a Dubaji. V této organizaci působila i nedávno zesnulá architektka íránského původu Zaha Hadid, jejíž díla jsme vám představovali v tomto článku.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

nature-concert-hall-12

 

nature-concert-hall-13