Ještě stále je tu léto – ideální doba vyrazit k moři, slunit se, odpočívat, plavat nebo třeba surfovat. Většině lidí záleží především na čisté vodě, ale my bychom vám rádi představili pláže, které mohou nabídnout daleko víc. Od barevného písku až po mysteriózní kamenné formace.

[adrotate banner=“9″]

Pláže s růžovým „pískem“

Na světě jich je hned několik, takže je trochu překvapující, že o nich neslýcháme více. Najdete je třeba na ostrově Aruba nebo na Bahamách. Jejich písek je růžový údajně kvůli přítomnosti zvláštního druhu dírkonošce, který žije v malých červenorůžových lasturách. Po jejich smrti lastury zůstanou a nakonec jsou rozdrceny nebo rozfoukány v malé kamínky.

4-copy-934x

Skleněná pláž – Fort Bragg, Kalifornie

Dříve skládka, dnes oblíbená turistická atrakce. Na pláži zůstaly kusy skla, které byly mořským příbojem obroušeny do malých skleněných oblázků.

24-copy-934x

[adrotate banner=“9″]

Pláž s černým pískem – San Diego, Kalifornie

Na první pohled možná ne tak podmanivá jako pláž s růžovým nebo bílým pískem, ale bezpochyby se jedná o zajímavý úkaz. Barva písku je způsobená lávou a sopečnými horninami.

21-copy-934x

Punaluu_Black_Sand_Beach_Hawaii_USA6-934x

Jurské pobřeží 

Když se řekne Anglie, tak si pravděpodobně vybavíte Londýn s jeho nepředvídatelným počasím. Pravdou ale je, že v Anglii najdete i nádherné pláže a pobřeží. Tato láká především lovce fosílií z celého světa. Jsou tu k vidění pozůstatky z období triasu, jury i křídy.

image_3_9

Pláže s bílým pískem

O těch jste pravděpodobně slyšeli. Najdete je v Africe, Austrálii, na Fiji a mnoha dalších místech. Přesto nepřestávají lidem vyrážet svou krásou dech. Většinou se jedná o křemenný písek, ale ukázalo se, že by mohlo jít také o pozůstatky korálů, které ryby nedokázaly strávit.

212-934x

Jeskynní pláže

Objevování jeskynních pláží má v sobě opravdové kouzlo. Ty nejhezčí najdete třeba v Portugalsku (Algarve Cave Beach) nebo Mexiku (The Secret Beach Cave).

33-copy-934x

 

Pláž s čedičovými kameny

Tyto čedičové kameny sopečného původu najdete v Irsku (Giants Causeway). Pokud tedy netoužíte po válení se na pláži, ale raději objevujete a prozkoumáváte zajímavé krajiny, je toto místo přesně pro vás.

31-copy-934x

Pláže s mušlemi

Na těchto plážích nemusíte trávit hodiny hledáním mušlí, protože jsou celé z mušlí. Nepříjemné pro nohy, ale jednoznačně příjemné na pohled. Příčinou je pravděpodobně nedostatek predátorů, který vede k opravdu velkému množství opuštěných mušlí a lastur. Najdete je například v Austrálii (Shell Beach), Jižní Africe (Jeffreys Bay) nebo na Floridě (Sanibel Island).

28-copy-934x

Pláž s fialovým pískem

Pfeiffer Beach v Kalifornii se může chlubit opravdu exotickou barvou. Je způsobena přítomností manganových granátů.

19-copy-934x

Pláž se zářivým pískem 

Magické vzezření způsobuje přítomnost fytoplanktonu roztroušeného po celém pobřeží.

15-copy-934x

Pláže se zeleným pískem

Tento poměrně vzácný jev najdete na dvou plážích – na Papakolea Beach na Havaji a Talofofo Beach v Guamu. Zelený je písek díky olivínovým krystalům, které se odštěpují od podvodních sopek. Protože jsou olivínové krystaly těžší než jiné minerály, moře je vyplaví.

13-copy-934x

Pláž s oranžovým pískem

[adrotate banner=“9″]

Vysoký obsah železa a nedostatek vulkanických kamenů způsobují tmavnutí písku, pobřeží Ramla Bay na Maltě je tedy oranžové.

10-copy-934x

Pláž s červeným pískem

Když se proces u oranžové pláže spojí s erozí, vznikne červený písek. Takový najdete třeba v Řecku (Kokkini beach) nebo na Havaji (Kaihalulu beach).

7-copy-934x

Zdroj