Ještě stále je tu léto – ideální doba vyrazit k moři, slunit se, odpočívat, plavat nebo třeba surfovat. Většině lidí záleží především na čisté vodě, ale my bychom vám rádi představili pláže, které mohou nabídnout daleko víc. Od barevného písku až po mysteriózní kamenné formace.
[adrotate banner=“9″]
Pláže s růžovým „pískem“
Na světě jich je hned několik, takže je trochu překvapující, že o nich neslýcháme více. Najdete je třeba na ostrově Aruba nebo na Bahamách. Jejich písek je růžový údajně kvůli přítomnosti zvláštního druhu dírkonošce, který žije v malých červenorůžových lasturách. Po jejich smrti lastury zůstanou a nakonec jsou rozdrceny nebo rozfoukány v malé kamínky.
Skleněná pláž – Fort Bragg, Kalifornie
Dříve skládka, dnes oblíbená turistická atrakce. Na pláži zůstaly kusy skla, které byly mořským příbojem obroušeny do malých skleněných oblázků.
[adrotate banner=“9″]
Pláž s černým pískem – San Diego, Kalifornie
Na první pohled možná ne tak podmanivá jako pláž s růžovým nebo bílým pískem, ale bezpochyby se jedná o zajímavý úkaz. Barva písku je způsobená lávou a sopečnými horninami.
Jurské pobřeží
Když se řekne Anglie, tak si pravděpodobně vybavíte Londýn s jeho nepředvídatelným počasím. Pravdou ale je, že v Anglii najdete i nádherné pláže a pobřeží. Tato láká především lovce fosílií z celého světa. Jsou tu k vidění pozůstatky z období triasu, jury i křídy.
Pláže s bílým pískem
O těch jste pravděpodobně slyšeli. Najdete je v Africe, Austrálii, na Fiji a mnoha dalších místech. Přesto nepřestávají lidem vyrážet svou krásou dech. Většinou se jedná o křemenný písek, ale ukázalo se, že by mohlo jít také o pozůstatky korálů, které ryby nedokázaly strávit.
Jeskynní pláže
Objevování jeskynních pláží má v sobě opravdové kouzlo. Ty nejhezčí najdete třeba v Portugalsku (Algarve Cave Beach) nebo Mexiku (The Secret Beach Cave).
Pláž s čedičovými kameny
Tyto čedičové kameny sopečného původu najdete v Irsku (Giants Causeway). Pokud tedy netoužíte po válení se na pláži, ale raději objevujete a prozkoumáváte zajímavé krajiny, je toto místo přesně pro vás.
Pláže s mušlemi
Na těchto plážích nemusíte trávit hodiny hledáním mušlí, protože jsou celé z mušlí. Nepříjemné pro nohy, ale jednoznačně příjemné na pohled. Příčinou je pravděpodobně nedostatek predátorů, který vede k opravdu velkému množství opuštěných mušlí a lastur. Najdete je například v Austrálii (Shell Beach), Jižní Africe (Jeffreys Bay) nebo na Floridě (Sanibel Island).
Pláž s fialovým pískem
Pfeiffer Beach v Kalifornii se může chlubit opravdu exotickou barvou. Je způsobena přítomností manganových granátů.
Pláž se zářivým pískem
Magické vzezření způsobuje přítomnost fytoplanktonu roztroušeného po celém pobřeží.
Pláže se zeleným pískem
Tento poměrně vzácný jev najdete na dvou plážích – na Papakolea Beach na Havaji a Talofofo Beach v Guamu. Zelený je písek díky olivínovým krystalům, které se odštěpují od podvodních sopek. Protože jsou olivínové krystaly těžší než jiné minerály, moře je vyplaví.
Pláž s oranžovým pískem
[adrotate banner=“9″]
Vysoký obsah železa a nedostatek vulkanických kamenů způsobují tmavnutí písku, pobřeží Ramla Bay na Maltě je tedy oranžové.
Pláž s červeným pískem
Když se proces u oranžové pláže spojí s erozí, vznikne červený písek. Takový najdete třeba v Řecku (Kokkini beach) nebo na Havaji (Kaihalulu beach).