Elektřina je pro chod světa, tak jak ho zatím známe, tak nepostradatelná, že i její lokálně dočasné výpadky mohou způsobit veliké škody. Stala se pro nás vedle vzduchu a vody jedním z vedlejších přírodních úkazů, bez kterých si neumíme představit moderní život – přináší nám totiž mnoho užitečného, příjemného a pohodlného. Platíme za ni ale daň v podobě krajiny svázané elektrickým vedením a jeho stožáry. Islanďané měli už dost nevzhledných sloupů táhnoucích se přes jejich krajinu, která je sama o sobě zázrakem přírody – a tak možnost, jak tuto situaci řešit, nabídla skupina architektů Choi Shine.

mfpylonbackdrop4a

Architekti odmítli provádět na stožárech jen částečné úpravy, a proto celý projekt odstartovaly návrhy zcela nových stožárů, mezi nimiž zvítězil koncept „The Land of Giants“ (Země Obrů – pozn. red.). Architekti vytvořili řadu postav, ze kterých sálá důstojnost a síla. Obyčejné stožáry tak povýšili na umělecké dílo vypovídající o pokroku naší civilizace.

montage1resoluti1

choishineshot1ji1

Sloupy vzešly z islandské architektonické soutěže, jejímž cílem bylo nové řešení 220KV elektrického vedení. Účastníci soutěže měli za úkol zohlednit vizuální podobu vzhledem k životnímu prostředí jak příměstské, tak i neobydlené krajiny. Ocelová konstrukce „Obrů“ se tedy v terénu liší – postavy jsou šikovně přizpůsobené kopcovité krajině a mohou zaujímat mnoho rozličných pozic jak samostatně, tak v páru. Ve výškách stožáry připomínají lezoucí či krčící se postavy tam, kde dráty požadují vyšší pevnost.

[adrotate banner=“31″]

 

giants-4jpg

choishinepylonba1

Projekt architektů Choi Shine byl mezi ostatními soutěžícími v roce 2010 natolik úspěšný, že si jednohlasně vysloužil první místo.

femaleonly1

No, nevypadá to ve výsledku opravdu majestátně?