Yoshihiko Wada je japonský fotograf. Fotografuje hlavně architekturu. Jeho dlouhé expozice zachycují rušnou džungli velkoměst i klidné scény mostů. Za jeho díla dostal už mnoho cen a já jsem byl velice rád, když souhlasil s rozhovorem.


[adrotate banner=8]


Highway King

Highway King

Odkud jste?

Žiji v Japonsku ve městě Ósaka a již téměř 20 let jsem zvukový designer v herním průmyslu. Pokud mate rádi japonské hororové hry, tak jste zvukové efekty určitě slyšeli.

The Land of Connections part 1

The Land of Connections part 1

Jak jste se dostal k fotografii?

Herní průmysl je stále velice hektický. Během mé pracovní doby jsem buď vytvářel zvukové efekty, nebo ladil hry. Byl jsem vyčerpaný a hledal jsem něco nového. Jednoho dne jsem narazil na nádhernou fotografii vodopádu. Byl jsem naprosto ohromen surrealistickým jemným proudem vody a chtěl jsem jej takto vyfotit sám. Takto začala má fotografická kariéra a posedlost fotografií v dlouhé expozici.

Shadow Ballet

Shadow Ballet

Jaké fotografické žánry máte nejraději a proč?

Fotím hlavně architekturu a osmdesát procent mé práce tvoří černobílé snímky. Podle mého názoru křivky a linie architektury patří do světa černobílé fotografie. Pozornost diváků pak není odváděna barvami a jsou zaměřeny právě na linie a křivky.

Neo Osaka

Neo Osaka

Používáte nějaké speciální fotografické techniky?

Moje nejpoužívanější technika jsou denní dlouhé expozice. Po pěti minutách této expozice se náš svět promění v úplně jiný. Jemný pohyb vody, masivní světelné čáry, krémová obloha a hladký povrch moře. Pouze dlouhá expozice dokáže vytvořit tyto surrealistické scény. Proto jsem tak posedlý touto technikou.

Často kombinuji dlouhé expozice s panoramatickou. Panorama dokáže rozšířit vaší vizi a dokáže vytvořit unikátní scénu mimo ohnisko vašeho objektivu. Můj poslední projekt s názvem „The Land of Connections“ je černobílé panorama s dlouhou expozicí zachycující mosty. Fotografie vznikly spojením 3-5 pěti minutových fotografií. Dohromady zabrala každá přes 20 minut.

Maze Walker

Maze Walker

Jakou výbavu používáte?

Jsem fanoušek Nikonu a všechny mé fotoaparáty a objektivy jsou od Nikonu. Mám také slabost pro širokoúhlé objektivy, takže většina fotografií byla pořízena úžasným objektivem 14-24mm. Teď je mým hlavním objektivem tilt-shift PC-E 24mm, protože fotím hlavně architekturu. Pokud se jedná o filtry, tak výhradně používám značku Formatt-Hitech.

Friend or Foe

Friend or Foe

Máte nějaké ceny a vlastní publikace?

Mám hodně čestných uznání, hlavně z let 2015 a 2016. Byl jsem oceněn v různých velkých soutěžích jako IPA 2016 (Mosty, 1. místo), Monochrome Award 2016 (Architektura, 1. místo), ND Award (2. místo) a Fineartphotography Award 2016 (2. místo).

Nepamatuji si všechny své publikace, ale mnoho jich můžete najít na stránkách Camerapixo a to jak digitálních tak tištěných. Jsem také publikován na stránkách Formatt-Hitech. To je skvělý výrobce filtrů.

Evil Red

Evil Red

Máte nějaké workshopy nebo výstavy?

V této době nemám žádné workshopy, protože na ně nemám mnoho času. Plánuji však nějaké v budoucnosti. Plánuji také svou výstavu, ale ještě je potřeba doladit nějaké detaily. Měla by se konat někdy v roce 2017-2018.

Distorted Reality

Distorted Reality

Darkness in the Shadow

Darkness in The Shadow

Black Mirror

Black Mirror

Between The Eternity

Between The Eternity

The Land of Connections Part 3

The Land of Connections Part 3

Phantom Zone

Phantom Zone

Pokud se vám líbí jeho fotografie, navštivte jeho webové stránky nebo jeho facebook.

Další mé rozhovory najdete zde: Julia Anna Gosporadou, Marek Kyjevský, Daniel Cheong, Martin Rak, Joel Tjintejelaar, Ondřej Prosický, Daniel Řeřicha