Brzké ranní vstávání a nahánění vhodného počasí, to je úděl krajinářských fotografů. Na správný okamžik čekají hodiny a i tak nemusí přijít. Daniel Řeřicha je jedním ze skvělých českých krajinářů a proto jsem byl velice rád, když souhlasil s rozhovorem pro náš web.


[adrotate banner=“8″]


www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Německo, Bavorsko, Neuschwanstein)

Odkud Pocházíte? Kde dnes žijete?
Narodil jsem se a bydlím v Krupce u Teplic, což je městečko na severu Čech v podhůří Krušných hor.

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Itálie, Toskánsko, Pienza)

Jak jste se dostal k fotografii a jak dlouho fotíte?
Na úplném začátku jsem to měl stejně jako většina lidí. Na výlety či dovolené jsem brával fotoaparát a v rámci možností jsem se snažil navštívená místa co možná nejlépe zdokumentovat. Nejdříve to tedy bylo spíše jen cestování doplněné o nějakou tu fotku.  Více jsem se o fotografii začal zajímat v roce 2000, když jsem si pořídil kinofilmovou zrcadlovku. O čtyři roky později, když se mi do rukou dostala první digitální zrcadlovka,  mně fotografování zcela pohltilo a od té doby veškeré mé výlety do přírody  tomu podřizuji. Vážněji se tedy fotografii věnuji cca 14 let.

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Německo, Rakotzbrücke)

Kde nejraději fotíte? Máte nějaké oblíbené místo kam se rád vracíte fotit?
Domnívám se, že nejčastěji každý krajinářský fotograf fotí ve svém nejbližším okolí. Je tak schopen co možná nejlépe reagovat na aktuální povětrnostní podmínky a ty pak dokáže využít na předem prochozených lokalitách. Já to mám stejně a protože nejblíže jsou Krušné hory, České středohoří a Česko-saské Švýcarsko, tak v těchto lokalitách vzniká většina mých fotografií.  Na druhé straně se velice rád vracím do Dolomit, které navštěvuji i několikrát do roka.

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Česká republika, Krušné hory)

Jaké foto vybavení používáte?
Používám fotoaparát značky Canon. Aktuálně pak tělo Canon EOS 5D Mark II, objektiv Canon 16-35/4L IS a Canon 70-200/4L. Téměř všechny mé fotografie vznikají za použití stativu a u většiny černobílých fotografií používám pro prodloužení délky expozice ND filtry (ND BW 1000x; ND BW 64x). Kvalita používané techniky je určitě velice důležitá, ale osobně si myslím, že u krajinářské fotografie je ještě důležitější mít štěstí na zajímavé podmínky a umět vnímat okolní krajinu.

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Česká republika, Labské pískovce, Děčínský Sněžník)

Jaké máte úspěchy?
Získal jsem několik prvních, druhých a třetích míst v různých fotografických soutěžích v Čechách a na Slovensku, ale nejvíce si cením mého umístění v rámci fotografické soutěže 35AWARDS 2015, kde jsem se s fotografií „Morning on alpine meadow“ umístil mezi první stovkou z celkových více jak 80 tisíc zaslaných fotografií, od 35989 autorů, ze 110 zemí světa.

Několik mých fotografií bylo otištěno ve fotografických a cestovatelských časopisech vydaných na území Čech, Slovenska, Anglie, Německa, Jihoafrické republiky nebo dokonce vzdálené Číně.

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Itálie, Dolomity, Alpe di Siusi)

Plánujete nebo mátě nějakou výstavu nebo workshop?

Naposledy jsem své snímky vystavoval na společné fotografické výstavě „7+1 Ústeckých Fotografů“, která byla zaměřena na dominanty Severních Čech a na jejím závěru se uskutečnila charitativní aukce vystavovaných fotografií. Aktuálně žádnou výstavu nepřipravuji.
Fotografické workshopy pořádám s kolegou Tomášem Morkesem již od roku 2010 (od roku 2015 probíhají pod hlavičkou „phototours.cz“).  Mezi nejžádanější akce patří dlouhodobě jarní a podzimní Česko-saské Švýcarsko a podzimní Dolomity, ale velký zájem je vždy i o naše novinky jako např. workshop letní Dolomity, jarní České středohoří a nebo Baltské pobřeží, což je fotoakce zaměřená na černobílou minimalistickou fotografii. Aktuálně s kolegou připravujeme další novinku na rok 2017 a to podzimní Bavorsko.

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Česká republika, České středohoří)

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Holandsko, Zaanse Schans)

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Česká republika, Lužické hory, Studenec)

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Itálie, Dolomity, La Valle)

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Česká republika, Labské pískovce, Tiské stěny)

www.danielrericha.cz

Daniel Řeřicha (Česká republika, Kamenický Šenov, Panská skála)

Pokud se vám Danielova tvorba líbí navštivte ho na jeho webových stránkách nebo na jeho sociálních sítích (500px, facebook, instagram, behance, google+).

Další mé rozhovory najdete v odkazech níže:

Julia Anna Gosporadou, Marek Kyjevský, Daniel Cheong, Martin Rak, Joel Tjintejelaar, Ondřej Prosický