Pokud jste vášnivými knihomoly tělem i duší, pravděpodobně se většina z vás dokáže ztotožnit se situací, kdy si poklidně ležíte ve vaně a ve vteřině se stane ten hrůzný scénář, kdy vaše rozečtená kniha padá do bublinkové vody a vy jen úpíte nad tím, jak nešikovní jste. Nebo si minimálně namočí rožek stránky. Voda totiž s papírem nadělá škody, kterým tak úplně zamezit nejde, pokud si tedy nejste ochotni číst s knihou zabalenou v igelitovém sáčku. Proto nám jistě dáte za pravdu, že kdyby se voda dostala do knihkupectví či knihovny, mělo by to přímo fatální následky.

Knihkupectví Libreria Acqua Alta si s tímto problémem poradilo po svém. Nachází se v Benátkách, kde v zimních měsících přichází pravidelně se opakující záplavy, trvající zpravidla tři až čtyři hodiny. Voda se nahrne na břeh a zachvátí vše, co jí přijde do cesty, včetně budov a obchodů. Aby se nestalo neštěstí, při kterém by voda odnesla a poničila všechny knihy, přišlo se na velmi vynalézavý nápad, díky kterému se této tragédii dá zabránit.


[adrotate banner=“66″]


Všechny knihy jsou totiž uloženy ve vanách, gondolách a loďkách, takže voda nemá šanci se dostat dovnitř. Když se hladina zvedne, knihy se jednoduše zvednou taky a plují bezstarostně po hladině.

Asi je jasné, že se tento obchod stal nejen atrakcí pro turisty, ale také místem, které rádi navštěvují samotní obyvatelé Benátek. Knihy jsou tu nejen k zakoupení – takové staré encyklopedie, které už nikdo nekupuje, můžete najít jako ozdobu, nebo jako část nábytku či samotné výzdoby.

2

1

3

4

5