V USA jsou v poslední době knihovny stále častěji napadány krajní pravicí, která jim vytýká, že jsou součástí hnutí prosazujícího nespravedlivé zákazy některých knižních titulů a vynucené úpravy textů knih. Ale přestože jsou veřejné instituce v dnešní době terčem vášnivých sporů, už od nepaměti plní knihovny funkci významných zdrojů vědění a jsou demokratickými místy jako prostory, které jsou volné a otevřené všem.

Autorka Marianne Julia Strauss nedávno vydala u nakladatelství Gestalten knihu s názvem Temples of Books: Magnificent Libraries Around the World, v níž se vrací ke kráse knihoven a jejich komunitní povaze. Dokumentuje zde knihovny po celém světě, oslavuje jejich úchvatnou architekturu a ticho spojené s procházkou mezi regály. Ukazuje čtenářům mnoho architektonických typů knihoven – od výstředního manuelského stylu Real Gabinete Portugues de Leitura v Rio de Janeiru po moderní betonovou a dřevěnou strukturu knihovny Phillips Exeter Academy – kniha zahrnuje širokou škálu estetiky i různých období ve více než 40 fyzických a virtuálních lokalitách na šesti kontinentech.

Zdroje: Bookshop | Feature Shoot

#1

Cuypersbibliotheek, Amsterdam, Netherlands

Temples of Books představuje tyto prostory jako intelektuální útočiště a zdůrazňuje jejich široké využití včetně botanických zahrad, archivních úložišť a samozřejmě prostoru pro čtení. „Jako instituce, která dokáže spravovat a třídit znalosti, zkoumat status quo a podporovat vzdělávání, je knihovna dnes důležitější než kdykoli předtím. Tato odpovědnost neustále roste s rozšiřováním svobody publikovat na různých kanálech.“

#2

Real Gabinete Portugues de Leitura, Rio de Janeiro, Brazil

#3

Library of Muyinga, Muyinga, Burundi

#4

Seinäjoki Library, Seinäjoki, Finland. All images courtesy of Gestalten, shared with permission

#5

Phillips Exeter Academy Library, Exeter

#6

George Peabody Library, Baltimore, Maryland

#7

Bibliothèque du Sénat, Paris, France

#8