Už Einstein hovořil o „paradoxu dvojčat“, kdy jedno z dvojčat zůstane na Zemi a druhé odletí raketou ke hvězdám. Vesmírná loď se přiblíží rychlosti světla, po čase se vrátí na zeměkouli. Zatímco astronaut mezitím zestárl jen o málo, z jeho dvojčete, které zůstalo na Zemi, je stařec. Otázkou je, která identická dvojčata bychom použili pro takový experiment? Odpověď: Turnerova dvojčata, Hugo a Ross, kteří dělají expedice na různých kontinentech, lezou na hory, chodí na treky a společně se vydávají na další druhy dobrodružství.

„Po dobu 12 týdnů, od ledna do března, Hugo (vlevo) jedl pouze veganskou stravu, zatímco Ross (vpravo) jedl jen masovou stravu.“

Zdroj: BoredPanda, Instagram, TheTurnerTwins

Nyní se vydali prozkoumat svět potravy. Po dobu 12 týdnů, od ledna do března, Hugo jedl pouze veganskou stravu, zatímco Ross jedl výhradně masovou stravu. Vědci z King’s College jím se vším pomáhali, mimo jiné sledovali i jejich hmotnost, hladinu cholesterolu a tělesného tuku. Myslejí si, že vzhledem k tomu, že jsou geneticky totožné, lze srovnávání diet považovat za úspěšnější než v jiných případech. Kromě toho absolvovali vytrvalostní trénink pětkrát až šestkrát týdně, protože se musí připravit na své budoucí výpravy. Experiment byl nyní ukončen.

Příklad Rossových masových jídel

Příklad veganských jídel Huga. Jedli stejné množství kalorií

Vědci sledovali mimo jiné jejich hmotnost, hladinu cholesterolu a tělesného tuku

Hugo zahájil experiment s váhou 83 kilogramy a 13% tělesného tuku a skončil s váhou o 1 kilogram méně a upravil svůj tělesný tuk na 12%

Jeho hladiny cholesterolu v krvi klesly. Po 12 týdnech veganské stravy hlásil Hugo vyšší hladinu energie, pravděpodobně proto, že nejedl tolik sladkého tak často jako předtím. Na veganské stravě bylo Hugovo mentální zaměření také ze stejného důvodu mnohem lepší. Existovaly však i některé negativní vedlejší účinky. Řekl, že „právě ztratil“ své libido, ačkoli poznamenává, že tento vedlejší účinek nemusí nastat každému.

Hugova veganská strava mu přinesla více energie a pomohla zhubnout

Ross začal s menší váhou 79 kilogramy a 13% tělesného tuku, na rozdíl od bratra přibral 4 kilogramy svalové hmoty a 2,8 (15%) kilogramu tuku.

Ross, který byl vždy o něco větší než bratr, se v tomto experimentu nijak nelišil. Hladiny jeho cholesterolu v krvi zůstaly během 12 týdnů stejné.

Bratři se shodli na tom, že pestrá strava je velice důležitá, a je třeba být při stravování opatrnější. Ukázalo se, že Hugova střevní mikroflóra získala větší odolnost vůči chronickým onemocněním, jako je diabetes typu 2 a obezita, což dokazuje, že veganská strava pomáhá snižovat tato rizika tím, že pomáhá střevní mikroflóře.

Hugo nalevo a Ross vpravo