[adrotate banner=“46″]

Fotograf Mahmoud AlKurd ve svém projektu poukázal na dlouholetý konflikt velice zvláštním a neobvyklým způsobem. Pro ztvárnění temného období zvolil kontrastně poetické scény, které nabízí unikátní pohled na věc.
Pásmo Gazy (pojmenované podle města Gaza) je úzký pruh země mezi Středozemním mořem a Izraelem. Přestože má rozlohu pouhých 342 km², žije zde zhruba 1,4 milionu palestinských Arabů. Většina z nich jsou uprchlíci nebo děti uprchlíků, kteří utekli z Izraele během arabsko-izraelské války v roce 1948. Dnes Pásmo ovládá palestinské  hnutí Hamás. To se v současnosti pustilo do boje s Islámským státem, který v Pásmu údajně začal operovat. Pásmo je tak dějištěm komplikovaných událostí, které mohou mít důsledky pro celý Blízký východ.

Mahmould Alkurd je konceptuální fotograf, který vyrůstal v Gaze. Projekt „Dýcháme svobodu“ vznikl těsně po padesátidenním vojenském konfliktu v roce 2014. Boj mezi Izraelem a Palestinci vyústil v úmrtí 2200 lidí (mezi nimi bylo i mnoho dětí) a v nenávratné zničení 12 000 domů.
 
gazapoetry17

gazapoetry16

gazapoetry15

gazapoetry14

gazapoetry13

gazapoetry6

gazapoetry7

gazapoetry10

gazapoetry11

gazapoetry12

gazapoetry4

gazapoetry2

gazapoetry1
„51 dní zabíjení a násilí stačilo k tomu, aby byla zabita veškerá naděje v Gaze. Ale na poslední chvíli jsem si uvědomil, že v této zemi je stále pro co žít,“ uvedl teprve dvaadvacetiletý umělec samouk na svých webových stránkách. V červnu za svoji tvorbu získal Cenu pro mladé palestinské umělce současnosti.

[adrotate banner=“9″]