Vánoční trhy neodmyslitelně patří k předvánoční atmosféře. Většina lidí miluje procházky kolem svátečních stánků, kde se prodávají výrobky tradičních řemesel, věci související s Vánocemi a voňavé, teplé nápoje, které nás zahřejí, všude svítí spousta světel a hraje hudba, je to taková pohádka v zimní říši divů s radostí na každém rohu.

Abychom vás svátečně naladili, vybrali jsme některé z nejlepších světových vánočních trhů. Ponořte se s námi do atmosféry nadcházejícího adventního času. Možná vás i inspirujeme k předvánočnímu výletu pro celou rodinu na některé z těchto míst.

Tallinn vánoční trh (Foto: dimbar76 via Shutterstock)

#1 VÍDEŇ VÁNOČNÍ SEN VE VÍDNI, RAKOUSKO

Wiener Rathausplatz, vídeňské radniční náměstí, se každý rok promění ve Wiener Weihnachtstraum neboli Vídeňský vánoční sen. Návštěvníci tady najdou nejen všechny náležitosti vánočního trhu, jako jsou ručně vyráběné dobroty a horké svařené víno, ale i spoustu atrakcí pro děti a obrovské dvoupatrové kluziště o rozměru 9500 m². Vídeňský vánoční sen je otevřen od 19. 11. do 26. 12. 2022.

Vánoční trh ve Vídni (Foto: Muellek Josef  přes Shutterstock)

Co však dělá tento trh skutečně výjimečným, je jeho pohádková kulisa v podobě radnice.

Vánoční trh ve Vídni (Foto: Inspirováno Inspired by Maps přes Shutterstock)

#2 VÁNOČNÍ TRH NA STAROMĚSTSKÉM NÁMĚSTÍ V PRAZE, ČESKÁ REPUBLIKA

Vánoční trhy v Praze na Staroměstském náměstí jsou jednou z nejoblíbenějších metropolitních tradic. Najdete tu spoustu suvenýrů v podobě vyřezávaných dřevěných hraček či ručně vyráběného nádobí, ale i české lahůdky od svařeného vína, horkého medového nápoje až po trdelník.

Vánoční trh v Praze (Foto: Rostislav Glinsky přes Shutterstock)

Pražské vánoční trhy budou otevřeny od 24. listopadu 2022 do Tří králů (6. ledna 2023).

Vánoční trh v Praze (Foto: franz12 přes Shutterstock)

#3 VÁNOČNÍ TRH V PLACE DE LA CATHÉDRALE VE ŠTRASBURKU, FRANCIE

Paříž je hlavním městem Francie, ale Štrasburk je „hlavním městem Vánoc“ – a toto označení má dobrý důvod. Vánoční trh na náměstí Cathedral Square, který začíná koncem listopadu, vřele vítá sváteční sezónu 300 dřevěnými stánky, kilometry girland, majestátním vánočním stromem, oslnivými představeními a koncerty a nezapomenutelnou vánoční slavností.

Vánoční trh ve Štrasburku (Foto: Radu Razvan přes Shutterstock)

Místní i turisté mohou ochutnat nejrůznější sladkosti z oblasti Alsaska, jako je bredele, cukroví a horké víno. Christkindelsmärik se otevírá 25. listopadu a zavírá 30. prosince 2022.

Vánoční trh ve Štrasburku (Foto: Leonid Andronov  přes Shutterstock)

#4 VÁNOČNÍ TRH V KOLÍNĚ NAD RÝNEM, NĚMECKO

Každý prosinec se v centru Kolína nad Rýnem pořádá vánoční trh u katedrály sv. Petra a Marie. Stejně jako na ostatních vánočních trzích nabízejí prodejci řadu regionálních specialit od klobásy po štollen, německý ovocný koláč. Můžete se pokochat pohledem na kolínskou katedrálu, největší gotický kostel severní Evropy, nebo si užít program se stovkami koncertů a dalšími formami slavnostní zábavy.

Vánoční trh v Kolíně nad Rýnem (Foto: Mapics přes Shutterstock)

Tento trh je otevřen od 22. listopadu do 23. prosince 2022.

Vánoční trh v Kolíně nad Rýnem (Foto: Stefan Bernsmann  přes Shutterstock)

#5 VÁNOČNÍ TRH TALLINN, ESTONSKO

Od roku 1441 zdobí estonský Tallin své Radniční náměstí vánočním stromem. Zdejší vánoční slavnosti mají tedy skutečně dlouhou tradici. Ale strom není jediný, co tady uvidíte, tento trh má mnohem více kouzel. Kromě místních obchodníků, kteří nabízejí estonskou vánoční kuchyni od černého pudinku a kysaného zelí po perník a horké vánoční nápoje, zde vystupuje i speciální host: Jõuluvana neboli Santa Claus!

Vánoční trh v Tallinnu (Foto: Anton Kudelin  přes Shutterstock)

Vánoční trh v Tallinnu se otevírá 25. listopadu 2022 a zavírá 8. ledna 2023.

Vánoční trh v Tallinnu (Foto: kavalenkau přes Shutterstock)

#6 NÁMĚSTÍ VÖRÖSMARTY V BUDAPEŠTI, MAĎARSKO

Nejstarší veletrh se nachází v historickém centru města na náměstí Vörösmarty a nabízí extravagantní, vysoký vánoční strom. Nechybí tady ani řada prodejců, kteří prodávají lahodné pochoutky, jako je čerstvě upečený rohový koláč a horké svařené víno.

Vánoční trh v Budapešti (Foto: DepositPhotos)

Vánoční jarmark na Vörösmarty Square bude otevřen od 18. listopadu do 28. prosince 2022.

Vánoční jarmark v Budapešti. (Foto: DepositPhotos)

#7 TRH CHRISTKINDL V CHICAGU, ILLINOIS

Tradice vánočních trhů se dostala i do Spojených států. Většina z těchto veletrhů ale zůstává věrná svým germánským kořenům, a tržiště Christkindl v Chicagu si dokonce zachovává svůj původní název.

Chicagský vánoční trh vnáší do tradice i moderní nádech. Zatímco tradiční pivo či ručně vyráběné louskáčky na ořechy vás přenesou do staré Evropy, prostředí obchodní čtvrti vám připomene, že jste v jednom z moderních měst Ameriky.

Vánoční trh v Chicagu (Foto: Jess Craft přes Shutterstock)

Christkindl Market  bude letos otevřen od 14. listopadu až do Štědrého dne.

Vánoční trh v Chicagu (Foto: Steve Gadomski přes Shutterstock)