Dne 22. 5. 2016 zemřel ve věku 85 let český výtvarník, grafik a ilustrátor Adolf Born. Uctěme tedy jeho památku a připomeňme si charakteristickou tvorbu, kterou se proslavil v České republice i ve světe.
Adolf Born se narodil 12. 6. 1930 v Českých Velenicích, které leží na jihu ČR u hranic s Rakouskem. Měl velmi rád dobu Rakousko-Uherska a to byl i jeden z důvodů, proč nosil svůj typický knír.
[adrotate banner=“58″]
Jako malý kluk listoval v dědečkových knihách, kde ho uchvátily obrázky Luďka Marolda a Zdeňka Buriana. V 15 letech se tedy rozhodl, že bude také ilustrátorem.

Adolf Born. Wikimedia Commons
Studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, pak Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a Akademii výtvarných umění v Praze. Z grafických technik se nejvíce věnoval suché jehle, litografii a leptu, což jsou náročné techniky bez možnosti opravy již naneseného obsahu.
Pro jeho práci je charakteristický osobitý rukopis, ve kterém často spojoval lidské a zvířecí rysy dohromady, aby charakterizoval postavu a popsal její žebříček hodnot. Tvořil různé bizarní postavičky, ale i elegantní pány v kloboučku a lehce odhalené dámy s nádechem erotiky.

Mach a Šebestová.
Se scénáristou Milošem Macourkem spolupracoval na seriálu Mach a Šebestová – jejich kouzelné sluchátko a psa Jonatána si pamatuje asi většina z vás. Pár let poté vznikl i večerníček Žofka a spol. a Robinson Crusoe, námořník z Yorku. Svými ilustracemi doprovodil přes 250 knih, orientoval se převážně na dětské knížky a jeho obrázky můžete vidět v knížkách Pipi Dlouhá punčocha, Kytice, Pohádky bratří Grimmů, Válka s mloky a další.

Žofka a spol.
Jeho titulky a ilustrace jste mohli vidět i ve filmech Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát, Jak básnící přicházejí o iluze, Konec básníků v Čechách a naposledy v novém díle Jak básníci čekají na zázrak – ten byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí.

Spokojení jedlíci. Litografie. 1994
Adolf Born byl také kostýmním výtvarníkem a zasloužil se o kostýmy a dekorace k opeře Čert a káča od Antonína Dvořáka, která byla inscenovaná v Národním divadle.
Velmi málo lidí zaznamenalo, že v roce 1966 vytvořil s americkým režisérem Genem Deitchemem krátkometrážní snímek Hobit – jedná se o vůbec první zpracování Hobita od Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Zuzana, zvířátka a starci. Litografie, 1996.
Adolf Born se věnoval i humoristické kresbě a karikaturám, přispíval např. do satirickém týdeníku Dikobraz. V roce 1974 byl v Montrealu na světové výstavě jmenován karikaturistou roku, v roce 1988 zasloužilým umělcem v ČSSR a v roce 2003 získal čestnou Medaili Za zásluhy 1. stupně, kterou mu předal Václav Klaus. Na Anifilmu v roce 2013 mu byla předána cena za celoživotní přínos animovanému filmu.
Co se týče osobního života, oženil se s Emou Bornovou v roce 1962 a o dva roky později se jim narodila dcera Erika. Celá redakce Creative Life přeje rodině pana Borna upřímnou soustrast.

Přivítání Krištofa Kolumba. Litografie, 1997.

Bruslení s Casanovou. Litografie. 1996

Profesor Sigmund Freud analyzuje svůj vlastní sen. Litografie. 2000

Neopětovaná láska. Litografie. 2006
[adrotate banner=“58″]

Noční romance. Litografie. 2006

Odyseus přilákán zpěvem Sirén. Litografie. 2006

Rembrandt portrétuje J. A. Komenského. Litografie. 2007

Úspěšný lov. Litografie. 2007

Snídaně s Magdalenou Dobromilou Rettigovou. Litografie. 2010

Afrodita vítá Satyra ve svém podniku. Litografie. 2011

Poučné nahlédnutí do čtyř kontinentů. Litografie. 2012

Iluzionista. Hlubotisk. 2014

Svádění malíře. Lept. 2015

Komedianti v Benátkách. Litografie. 2016