Dne 22. 5. 2016 zemřel ve věku 85 let český výtvarník, grafik a ilustrátor Adolf Born. Uctěme tedy jeho památku a připomeňme si charakteristickou tvorbu, kterou se proslavil v České republice i ve světe.
Adolf Born se narodil 12. 6. 1930 v Českých Velenicích, které leží na jihu ČR u hranic s Rakouskem. Měl velmi rád dobu Rakousko-Uherska a to byl i jeden z důvodů, proč nosil svůj typický knír.
Jako malý kluk listoval v dědečkových knihách, kde ho uchvátily obrázky Luďka Marolda a Zdeňka Buriana. V 15 letech se tedy rozhodl, že bude také ilustrátorem.

Adolf Born. Wikimedia Commons
Studoval výtvarnou výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, pak Vysokou školu uměleckoprůmyslovou a Akademii výtvarných umění v Praze. Z grafických technik se nejvíce věnoval suché jehle, litografii a leptu, což jsou náročné techniky bez možnosti opravy již naneseného obsahu.
Pro jeho práci je charakteristický osobitý rukopis, ve kterém často spojoval lidské a zvířecí rysy dohromady, aby charakterizoval postavu a popsal její žebříček hodnot. Tvořil různé bizarní postavičky, ale i elegantní pány v kloboučku a lehce odhalené dámy s nádechem erotiky.

Mach a Šebestová.
Se scénáristou Milošem Macourkem spolupracoval na seriálu Mach a Šebestová – jejich kouzelné sluchátko a psa Jonatána si pamatuje asi většina z vás. Pár let poté vznikl i večerníček Žofka a spol. a Robinson Crusoe, námořník z Yorku. Svými ilustracemi doprovodil přes 250 knih, orientoval se převážně na dětské knížky a jeho obrázky můžete vidět v knížkách Pipi Dlouhá punčocha, Kytice, Pohádky bratří Grimmů, Válka s mloky a další.

Žofka a spol.
Jeho titulky a ilustrace jste mohli vidět i ve filmech Jak utopit doktora Mráčka aneb konec vodníků v Čechách, Což takhle dát si špenát, Jak básnící přicházejí o iluze, Konec básníků v Čechách a naposledy v novém díle Jak básníci čekají na zázrak – ten byl uveden do kin měsíc před jeho smrtí.

Spokojení jedlíci. Litografie. 1994
Adolf Born byl také kostýmním výtvarníkem a zasloužil se o kostýmy a dekorace k opeře Čert a káča od Antonína Dvořáka, která byla inscenovaná v Národním divadle.
Velmi málo lidí zaznamenalo, že v roce 1966 vytvořil s americkým režisérem Genem Deitchemem krátkometrážní snímek Hobit – jedná se o vůbec první zpracování Hobita od Johna Ronalda Reuela Tolkiena.

Zuzana, zvířátka a starci. Litografie, 1996.
Adolf Born se věnoval i humoristické kresbě a karikaturám, přispíval např. do satirickém týdeníku Dikobraz. V roce 1974 byl v Montrealu na světové výstavě jmenován karikaturistou roku, v roce 1988 zasloužilým umělcem v ČSSR a v roce 2003 získal čestnou Medaili Za zásluhy 1. stupně, kterou mu předal Václav Klaus. Na Anifilmu v roce 2013 mu byla předána cena za celoživotní přínos animovanému filmu.
Co se týče osobního života, oženil se s Emou Bornovou v roce 1962 a o dva roky později se jim narodila dcera Erika. Celá redakce Creative Life přeje rodině pana Borna upřímnou soustrast.

Přivítání Krištofa Kolumba. Litografie, 1997.

Bruslení s Casanovou. Litografie. 1996

Profesor Sigmund Freud analyzuje svůj vlastní sen. Litografie. 2000

Neopětovaná láska. Litografie. 2006

Noční romance. Litografie. 2006

Odyseus přilákán zpěvem Sirén. Litografie. 2006

Rembrandt portrétuje J. A. Komenského. Litografie. 2007

Úspěšný lov. Litografie. 2007

Snídaně s Magdalenou Dobromilou Rettigovou. Litografie. 2010

Afrodita vítá Satyra ve svém podniku. Litografie. 2011

Poučné nahlédnutí do čtyř kontinentů. Litografie. 2012

Iluzionista. Hlubotisk. 2014

Svádění malíře. Lept. 2015

Komedianti v Benátkách. Litografie. 2016