Od 20. století se začali zabývat tvorbou duševně nemocných psychiatři i umělci: surrealisté, primitivisté a avantgardisté. V roce 1945 byly takové malby označeny termínem „art brut“, což znamená „umění v surovém stavu“, a tento žánr si vytvořil své hvězdy, klasiky, a dokonce vlastní muzea. Pro tvorbu lidí trpících schizofrenií je charakteristická tendence k symetrii, kombinace neslučitelných myšlenek, bludy, schematičnost, ve svých dílech nedodržují perspektivu ani měřítka.
Psychiatři vypozorovali, že lidé s diagnózou schizofrenie nesnáší prázdná místa, nerozlišují mezi reálným a fantastickým, rádi zobrazují pohádkové bytosti, nekonečně upravují veškeré detaily kresby, ale svá díla jen zřídkakdy dokončí.
Zdroj: Big Picture
#1 David Deweerdt
Tento belgický umělec popisuje svou tvorbu následovně: „Mám dvojí cestu: jako umělec a jako prostředník mezi běžnými lidmi a lidmi trpící těžkým duševním onemocněním.“
#2
#3
#4 Schizofrenik Zirou (Zero The Schizo)
Tento umělec říká, že maluje své démony.
#5
#6 Tento obraz vznikl asi před rokem, kdy pro mě začaly hodně znamenat tváře bez obličeje.
#7
#8
#9
#10
Museum Ovartaci, Risskov, Dánsko
Dánské muzeum Ovartaci se nachází na území psychiatrické kliniky v Aarhusu a hostí největší evropskou sbírku prací umělců trpících duševními poruchami.
#11
#12
#13
#14
#15
#16
Sbírka Art Brut, Lausanne, Švýcarsko
Toto švýcarské muzeum je známé impozantní sbírkou prací světově uznávaných umělců-outsiderů. Mezi nimi je i schizofrenik Adolf Wölfli, jehož díla dosahují i ceny několika set tisíc dolarů.
#17
#18
Gugging Museum, Klosterneuburg, Rakousko. V této galerii je shromážděno veškeré tvůrčí dílo rakouských schizofreniků za posledních 40 let.
#19
#20
#21