Ročník 2015 Art Biennale – tradiční umělecké výstavy v Benátkách hostí talentovaného umělce Chiharu Shiota. Jeho příspěvkem je instalace z klíčů nazvaná Key in the hand (v překladu Klíč v ruce). Jeho instalace je složena z červené bavlny a klíčů, které visí nad dvěma starodávnými rybářskými čluny. Zavěšení všech klíčů pokrylo vlnou téměř celý strop, ba dokonce skoro téměř celou místnost a nutno podotknout, že v instalaci je použita sbírka skoro padesáti tisíc klíčů. Úctyhodné číslo, že?

[adrotate banner=“39″]

Dílo umístěné v Japonském pavilonu má poukázat na důležitost vzpomínek. Zajímavostí potom je, že všechny klíče byly darovány lidmi téměř z celého světa. Každý klíč nad hlavou návštěvníka pavilonu představuje vzpomínky jednotlivce, který ho dennodenně používal. „Klíče jsou důležitou součástí našeho života,“ říká Shiota. Představují ochranu cenných věcí v našich životech, ať už mluvíme o věcech nebo našich nejbližších. Klíče nás také inspirují k prozkoumávání nepoznaného. Slouží přeci k otevírání dveří – k otevírání nových světů. Záměrem bylo použít v instalaci klíče, které za sebou mají obrovskou historii a které si sebou nesou řadu příběhů a vzpomínek.

Japonský umělec často používá ve svých dílech i další předměty každodenního používání, jako například postele, okna nebo třeba boty. Záměrem je poukázat na blízký vtah věci, na vztah mezi životem a smrtí. Používá tyto předměty, aby mohl ve svých dílech ukázat sílu vzpomínek a příběhů ukrytých v jejich každodenním užívání. Shitovy instalace často zaplní úplně celou místnost, ale to je součást uměleckého záměru, který má za úkol ukázat temnou a zároveň poetickou součást našeho života, kterou si mnozí z nás ani nemusí uvědomit dříve, než dílo tohoto japonského umělce spatří.

Pokud byste měli zájem vidět Shiotovy instalace na vlastní oči, pak by vaše cesta měla zamířit do Kolína nad Rýnem, do pavilonu Japan Foundation, kde je možné vidět instalaci nazvanou Follow The Line, další dílo je instalováno v Pekingu v galerii Hadrien de Montferrand a nese název Works on Paper. Třetí instalace, kterou je možné nyní vidět se jmenuje Seven Dresses (v překladu Sedmero šatů) a je umístěna v městě Saarbrücken, v Německu, v galerii Stadtgalerie Saarbrücken. Shiota se narodil v roce 1972 v Osace, ale posledních dvacet let žije a pracuje v Berlíně.

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů

Umělecká instalace z klíčů