Gramofonové desky se vyrábí z vinylu. To je fakt, který nejspíš nikoho nepřekvapí. Co kdyby to ale bylo jinak? Co kdyby se namísto klasického plastu použilo dřevo?
Přesně tento nápad dostal německý umělec Bartholomaus Traubeck, který se rozhodl ovládnout novou formu hudby – hudbu stromů.
Jak to dokázal? Základní princip jeho projektu je velmi jednoduchý. Nejprve vytvořil tenký řez kmene, který pak položil na gramofon jako obyčejnou desku. Nemohl však použít klasickou jehlu, která by se ihned zničila, a tak místo ní vytvořil speciální senzor pro shromažďování informací o struktuře dřeva. Tyto informace následně přetransformoval do not pro klavír.
Celý projekt je pojmenován Years – Léta. Jak už název napovídá, hudba je založená na uspořádání letokruhů, které jsou charakterizovány svojí pevností, tloušťkou a rychlostí růstu stromu. Původně autor předpokládal, že v jejich uspořádání nakonec objeví nějaký systém, který by pak mohl zobecnit. Tento odhad se však nepotvrdil. Zaznamenané schéma letokruhů se liší nejen druh od druhu, ale i mezi konkrétními stromy daného druhu. Každý strom tak vytváří naprosto jedinečné schéma, které pak Traubeck překládá do jazyka nám známé hudby. Zvuk, který nakonec vzniká lze jen velmi těžko popsat. Dalo by se říci, že v sobě má něco tajemného a teskného, zároveň však uklidňujícího.
Ve videu si můžete poslechnout hudbu „složenou” sedmi různými rakouskými stromy.