Stejně jako všechny sochy Davida Černého je i nový výtvor působivý. Obří žena váží 35 tun a měří 24 metrů a plynule se pohybuje.

Každou noc přesně o půlnoci se hlava této ženy otočí o 180 stupňů. No, někdy se „rozhlédne“ kolem…

Karlín se v posledních letech stal jednou z nejdynamičtěji se rozvíjejících oblastí české metropole. Projekt rezidenčního komplexu Fragment se zrodil před šesti lety. Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema, která projekt financuje, říká, že stavba nebyla jen investicí do nemovitostí, ale má i hlubší smysl.

David Černý si pro svou sochu vybral jméno Lilith, která byla v kabalistické teorii první manželkou Adama. „Za prvé, Lilith je krásné jméno. Za druhé, toto je první žena na Zemi. Pozdější křesťanství dalo tuto roli Evě. Lilith je ale jen první ženou, která se rozhodla, že nebude dělat to, co Adam chce, a opustila ráj.“

Zdroj: Trigema

#1

Trigema

Koncept tohoto domu, což je ležící postava, je určitě spojen s Invalidovnou. V tomto ústavu se v dávných dobách starali o válečné veterány. Uvnitř je nyní lapidárium, které obsahuje fragmenty barokních soch.

#2

Trigema

#3

Trigema

Všechny sochy této skupiny se skládají z malých prvků, které představují buňky lidského těla. Stejně jako v životě buňky tvoří tělo a malé části jsou spojeny tak, aby podporovaly ty větší.

Symbióza soch s domem má symbolizovat lidské společenství a jeho schopnost se vzájemně podporovat, když je potřeba, a také sílu lidské jednoty. Tak funguje společnost.

#4

Trigema

#5

Trigema

Stavbu tvoří netradiční pixelované kvádrové plochy, tedy fragmenty. V pojetí autorů by měla odrážet fragmenty času, tedy propojení přítomnosti, minulosti a budoucnosti, fragmenty života jeho obyvatel, ale i fragmenty umění.

#6

Trigema

#7

Trigema

#8

Trigema

#9

Trigema

#10

Trigema

#11

Trigema

#12

Trigema

#13