Tímto prvním článkem bych Vás ráda seznámila s cyklusem zvaný TOP (výběr). Tento cyklus se bude zabývat výběrem těch nejzajímavějších, nejlepších nebo nejhorších z různých témat, filmů, hudebních skupin, kreativity, fotografií nebo cokoliv jiného Vás napadne, a začínáme právě s animovanými filmy – Anime.

Pokud máte rádi animované filmy, určitě jste neviděli nebo nepoznali tento skrytý talent, který vznikl na počátku 20. století, právě v Japonsku. Anime je označení pro animované filmy v japonském jazyce. Prostě anime.

Anime má různé žánry. Např.: nábožesnké, adventury, akční, horrory, reklamní, detektivní, postaopkalyptické ale i pro starší generaci yaoi, yuri nebo hentai. V Japonsku je to součást normálního života, ale bohužel u nás, takový boom ještě nezažili.

Někteří odsuzují ty, kteří anime pravidelně sledují nebo v něm našli zalíbení. Myslí si že je to příliš dětinské, „ujeté“, a jsou to jen kreslené pohádky pro děti. Naopak. Mohou vzniknout i taková díla která mohou vyhrát oskara nebo někoho inspirovat do života.

Dovolte tedy abych Vám představila svých TOP 6 filmů, které by Vás mohly zaujmout:

  1. Metroplolis ( Metoroporisu – 2001)

fb512eea (1)

Kenichi (Keniči) a jeho strýc se snaží rozluštit tajemství, které se podezřele motá okolo malé robotické dívky jménem Tima.Mnozí roboti jsou nuceni obývat vyhrazené oblasti a je jim přisouzena úloha pouhých lidských sluhů, což samozřejmě nepřispívá ke klidu ani k harmonickému soužití. Když se chlapec setkává s robotem Timou, dostávají se spolu do mnoha komplikovaných situací, v nichž pochopí, jak důležité jsou city, které lidi odlišují od ostatních bytostí. Pokud tedy máte rádi nádech techniky, rozhodně nevynechejte.

2. Království koček (Neko no ongaeshi – 2002)

Bez názvu

Jen jedna pomoc kočkám nestačí. Haru se nechá zatáhnout do mnohem složitěší situace. Stydlivá dívka Haru zachrání kočičího prince Luna, na silnici. Za odměnu se má stát jeho manželkou v kočičím království, a sama se má tak změnit na kočku. Elegantní kocour Baron a jeho pomocníci, tlustý Muta a havran Toto, se jí rozhodnou pomoci a zachránit ji nejen před vnuceným sňatkem, ale vyléčit ji i ze studu. Pokud jste kočkofil, což já jsem, koukněte!

3.  Akira (Akira – 1988)

“ANIME! High Art - Pop Culture,” a multimedia exhibition spotlighting the art of Japanese animation featuring nearly 400 cels, clips and character models from such popular anime movies and series as “Akira,” “Dragon Ball-Z,” “Ghost in the Shell,” “Pokemon: The First Movie,” “Princess Mononoke,” “Sailor Moon” and “Yu-Gi-Oh!,” will make its U.S. premiere at the Academy of Motion Picture Arts and Sciences when it opens to the public on Friday, May 15, in the Grand Lobby and Fourth Floor galleries in Beverly Hills. Admission is free. Pictured: AKIRA, Director: Otomo Katsuhiro, J 1988 (Cel). Collection of Mike and Jeanne Glad.

Tajný vojenský projekt ohrožuje Neo-Tokyo. Tetsuo, člen motorkářského gangu, je během jedné z nočních jízd zajat armádou pro tajné experimenty. Vůdce party Kaneda se rozhodne přítele zachránit. Tetsuo získá nadpřirozené ničivé schopnosti, jeho mysl je ale pokřivena a zatemněna. Mě osobně to dost překvapilo, líbí se mi retro grafika 80. let. Film byl vytvořen podle  stejnojmené mangy (komiksu) AKIRA

4. Hrob světlušek ( Hotaru no haka, Grave of the Fireflies – 1988)

011

Tragický příběh chlapce Seita (Sejty) a jeho malé sestry Setsuko (Setsuko), kdy  po smrti své matky a během 2. světové války, se dětí ujme teta. Avšak kvůli častým neshodám Seita se Setsuko odchází. Najdou si přístřeší, ale obstarat dostatek jídla je téměř nemožné… Hrob světlušek je založen na stejnojmenném románu podle skutečných událostí Akiyuki Nosaky. Bývá považován za jeden z nejpůsobivějších protiválečných snímků. Pokud si chcete poplakat, doporučuji. 

5. Jin – Rō (Jin – Rō, Jin Roh: The Wolf Brigade – 1999)

49

Film, který se odehrává v době nepokojů roku 1960 v Tokiu v alternativní historii. Proto jsou vytvořeny zvláštní policejní síly, Capitol Police Organization (CAPO). Uvnitř CAPO je speciální jednotka, která plní tu nejtěžší práci. Někteří z mužů v této speciální jednotce tvoří podle pověstí strážnou skupinu s názvem Vlčí brigáda. Traumatizovaný člen Fuse (Fuse) je svědkem sebevraždy jedné členky z teroristické skupiny. Později potkává její sestru a propadne citům k ní. Akce, násilí a láska patří k sobě. 

6. Sutorenija: Mukō hadan (Sword of the Stranger – 2007)

51

Mladý chlapec Kotaro (Kotaro), je pronásledován císařskými vojáky z Číny až do Japonska kde se setkává s tajemným samuraiem, který je bez pána. Najme si ho pro svoji ochranu ale nebude to tak lehké.  Rarou, obávaný bojovník z dalekého západu s blond vlasy a modrýma očima, je známý pro svojí brutalitu a dychtivost bojovat s co možná nejsilnějším protivníkem, které podřizuje všechno ostatní. Jako by to bylo málo, po zjištění důvodu Kotarova pronásledování se do všeho také zapojí místní feudální pán a jeho generál, který chce situace využít ve svůj prospěch. … Historické prostředí, samuraiové, akce, napětí … Zajímavý příběh, který je škoda zahodit.

A na závěr Vám připomínám, pusťte si jakoukoliv jinou klasiku od studia GHIBLI. Takovéto filmy, které jsou plné barev, fantazie a lásky, nesmí chybět.

maxresdefault