V létě roku 2019 se 17letý student střední školy Wolf Kukier z New Yorku zapsal na Goddardovo vesmírné letové středisko NASA v Greenbeltu, aby zde zahájil stáž. Jeho úkolem mělo být studovat změny jasu hvězd získané pomocí satelitu pro výzkum tranzitujících exoplanet, dalekohledu NASA známého jako TESS. Třetí den stáže teenager objevil zcela novou planetu ve vzdálenosti 1300 světelných let od Země.

Nová planeta, nyní známá jako TOI 1388b, je první planetou TESS, která je obklopena kruhovou stupnicí, což znamená, že obíhá kolem dvou hvězd místo jedné. „Jedna je asi o 10 % hmotnější než naše Slunce a druhá je chladnější, slabší a má pouze jednu třetinu hmotnosti Slunce,“ píše NASA Goddard. Samotný TOI 1388b je asi 6,9krát větší než Země, jeho velikost je někde mezi Neptunem a Saturnem.

Zdroj: NASA Goddard

„Zkontroloval jsem údaje o všem, čeho si dobrovolníci všimli jako zákrytového binárního systému, ve kterém se kolem sebe točí dvě hvězdy a z našeho pohledu se navzájem stíní na každé oběžné dráze. Asi po třech dnech své stáže jsem viděl signál ze systému s názvem TOI 1338b. Nejprve jsem si myslel, že je to hvězdné zatmění, ale načasování nebylo správné. Ukázalo se, že to byla planeta,“ řekl pro CNN Wolf Kukier.

Tyto obrázky byly vytvořeny robotem a nejedná se o fotografie planety.