Liz Obert se spoustu let snažila vést normální život – každý den vstávala, oblékala se a chodila do práce předstírajíc, že je vše v naprostém pořádku. Když se vrátila domů, lehla si do postele a cítila se deprimovaně a beznadějně. V jejích dvaceti jí diagnostikovali depresi, ale žádné terapie ani léky nepomáhaly. Vše se změnilo až před pěti lety, kdy jí jiný psychiatr diagnostikoval bipolární poruchu a nasadil stabilizátory nálady. Od té doby je podle svých slov „na dobrém místě“. Obert si uvědomila, že dvojí život je pro lidi s mentální poruchou běžný, že musí maskovat své symptomy, aby mohli fungovat ve vnějším světě. A tak se v roce 2013 pustila do fotosérie „Duality„, která pojednává o tom, jaké je to hrát statečného a současně se vypořádávat s depresí.

[adrotate banner=“9“]

Nejdříve vyfotila samu sebe – na prvním snímku zachytila, jak existuje za zavřenými dveřmi během depresí a na druhém jakého člověka ukazuje světu a jak chce být ostatními vnímána. „Doufám, že lidé tak nahlédnou do vnitřních životů těch, kteří bojují s nemocí a jsou často okolím nepochopeni.“

01

Steph – V depresi se cítí malá, k ničemu a jako zklamání. × Světem chce být viděna jako vitální člověk s nepopiratelnou chutí do života.

02

Brian – V depresi se nechá přemoct hudbou, poslouchá Neila Younga, Radiohead nebo Ryana Adamse. × Světem chce být vnímán jako plný energie a poslouchající například  Nirvanu, The Clash nebo Pixies.

03

Jason – V depresi se vyhýbá tvoření, jí nezdravé jídlo, preferuje samotu. ×  Před lidmi je společenský, často se vídá s přáteli, vaří zdravá jídla a neustále tvoří.

04

John Paul – V depresi u něj převládají pocity sebenenávisti a samoty. × Chce být vnímán jako přesný opak – jako sebevědomý a kreativní člověk.

05

Jonathan – V depresi preferuje samotu a poslouchá hudbu. × Před lidmi je duchaplný, vtipný a nic jej nemůže rozhodit.

06

Katherine – V depresi je izolovaná, zavřená doma, trpí úzkostmi – většinou sedí na terase a kouří. × Světem chce být viděna jako usměvavá, energická, praštěná a zapojující se do konverzace.

07

Liz (autorka) – V období depresí většinou spí, věnuje se svému pejskovi, čte a snaží se nepřemýšlet. × S lidmi chodí kempovat, je sebevědomá a optimistická.

[adrotate banner=“9″]

08

Sharon – V depresích se cítí jako kdyby se všechno hroutilo a ona byla vůči tomu bezmocná. Nemá sílu na nic. × Chce být viděna jako sebevědomá, požehnaná a tvořivá.