Hrob Victora Noira na hřbitově Père Lachaise v Paříži má velmi zajímavý náhrobek – bronzovou sochu ležícího muže v životní velikosti. Předlohou této sochy je sám Victor Noir, novinář, který roku 1870 padl jako dvaadvacetiletý v souboji. Nebýt náhrobku, nikdo by už asi nevěděl, kdo to Victor Noir byl, slávu získal až po smrti právě díky svému náhrobku.

Socha se stala symbolem plodnosti a vytvořil se kolem ní mýtus, že pokud žena políbí Victora na rty, nechá mu květinu v klobouku nebo si sáhne na jeho genitálie, do roka se vdá nebo porodí dítě.

#1

Účinek tohoto mýtu můžete vidět na samotné soše – rty a třísla Victora Noira jsou lesklé, vyleštěné tisíci doteky, zatímco zbytek těla je pokrytý patinou a má nazelenalý tón zoxidovaného bronzu.

#2

#3

#4

Hrob navštěvovalo tolik žen (a mnoho z nich příliš nedodržovalo pravidla chování na pietním místě), že v roce 2004 byl kolem Noirovy sochy umístěn plot, aby k ní nikdo nemohl dostat. To však vzbudilo takové rozhořčení vdavekchtivých žen, že plot byl nakonec opět odstraněn.

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15