Léna Brauner je česká malířka a ilustrátorka, která se věnuje kromě malby a kresby také tetování, zpěvu, zajímavým projektům a mnoha dalším aktivitám. Její díla jsou plná snových pohádkových krajin se svéráznými bytostmi, úžasnými vílami, živočichy a tvory, se zcela jedinečnými detaily. Díla, která jsou obrazem do nitra autorky hraničí s dětskou naivitou a surrealistickým pohledem na svět. Často kombinuje různé malířské techniky a ráda zasahuje svou tvorbou také do veřejného prostoru.

Nahlédněte s námi do světa Lény Brauner…

Jak jste se k malování vůbec dostala? Studovala jste tento obor nebo jste od přírody takto nadaná?

Mám ZŠ a stačí. Třeba se ke studiím někdy dostanu, v plánu to nemám, ale kdo ví.

Věnovala jste se v minulosti i jiným profesím? Pokud ano, jaký byl první impuls to změnit a věnovat se umění?

Působila jsem chvilku jako art direktor, ale byl to jen chvilkový úprk z ateliéru a potom rychlý návrat. Nikdy jsem zaměstnaná nebyla. Myslím, že je v životě důležité dělat co nás baví, a tak jsem nikdy ani zaměstnaná být nechtěla.

Byly vaše začátky těžké? Uchytit se našem trhu..začít si uměním vydělávat?

Mám pocit, že ani ne. Zažívala jsem spíš pár těžkých životních událostí a to mě vybičovalo určovat si stále vyšší cíle, dotahovat věci do konce, a tak jsem se pozitivním myšlením a několika dohodami sama se sebou ocitla zde.

Jakým technikám se věnujete a co z toho vás nejvíce baví?

Věnuji se více aktivitám obecně. Výchova dcery, malba, stříhání vlasů, šití, tetování, nově zpěv a knižní ilustrace. Pokud je otázka vyloženě na techniku malby, je to jednoznačně akryl, který ráda kombinuji s různými materiály jako jsou třeba pigmenty z květin, prášky z kamenů a polodrahokamů, piliny z kořenů, ale taky mouka, sůl, cukr, laky, pryskyřice a jiné.

Z obyčejných věcí, děláte neobyčejně krásné.. Kde berete stále inspiraci?

Děkuji, to se pěkně poslouchá. Inspirace chodí sama. Číhá skoro za vším a všude.

Váš malířský styl je unikátní a nezaměnitelný. Jak byste ho popsala?

Líbivost s duší, možná líbivost duší…


[adrotate banner=“65″]


Na jakých, pro vás, zajímavých projektech jste pracovala?

Přiznám se, že pokud už na nějakém projektu pracuji, musel mě něčím zaujmout v začátku. A tedy se málokdy stane, že bych pracovala na projektu, který není zajímavý. Naučila jsem se říkat razantní NE a řadu projektů odmítám. Musí mě k tomu něco táhnout a to může být od zajímavého kolektivu přes svěží nápad, místo realizace až po honoráře, vlastně cokoliv. Ráda spolupracuji s mým přítelem Petrem Puflerem aka Světlonošem. A pokud by se dala výchova nazvat projektem, jednoznačně nejzajímavější na čem jsem kdy pracovala, je má dcera.

Věnujete se také tetování. Jaké bylo to vaše první? Povedlo se?

První tetování ode mne nosí tatérka a víla Bára C. Aka Duhovka. Povedlo.

Malujete krásné víly jakoby z jiného světa. Musím říct, že některé z nich se vám trochu podobají. Dáváte do obrazů i něco z vás samotné?

Vedle stojanu mám zrcadlo. Obrazy jsou „vyobrazení“ mých představ, nálad, pohnutek, emocí. Je to o mne. Mnou to prochází a filtrují se ze mne výjevy skrze pravačku. Takže ano.

Vy ale nemalujete jen na plátno. Úžasné obrázky „tvoříte“ i na talíři a jiných materiálech.

Talířky jsou příjemné odreagování po desertu a mají pěknou viralitu.

Plakáty tisknu na plátna, která na přání klienta „domaluji“, aby byl alespoň polooriginálem. To si můžete objednat přes zprávy na mém facebooku. Adekor & umělci je projekt Terezy Hlouchové – potištěný porcelán. Teď budeme například dělat limitovanou edici ručně malovaných kachliček. V brzké době začnu přijímat klienty i na tetování. Potom mám posledních pár kusů natištěných plátěnek. Největší novinkou ale bude velká knížka o jednorožci, celo ilustrovaná mnou a napsaná Kateřinou Maďarkovou.

Popište nám, jak vypadá takový váš „normální umělecký“ den.

Cha! No, záleží co je za týden. S bývalým partnerem aplikujeme střídavou péči, tudíž jeden týden jsem maminka a další týden workoholik. Pokud jsem s dcerou, program se sám skládá z potřeb Jasmíny. Takže les, občas hřiště, výlety, malování v atelieru, vaření, praní, uspávání, objímání.. Když mám týden bez ní, den je většinou o vstávání kolem obědového času, potom několik meetingů a večer uvařím čaj do dvoulitrové termosky a maluji cca do čtyř do rána. A znova.

Kdyby po vás chtěl někdo namalovat portrét je to možné?

Zakázky už většinou nepřijímám. Bohužel mi na to nezbývá čas. Můžete to zkusit, ale většinou to nevyjde. Komunikuji přes fb, pošlete mi zprávu, poprosím vás třeba o sto fotek a podrobný popis malované osoby. Obrazy jsou spíš o duši než o vnějšku, takže si vás/někoho potřebuji nastudovat. Ale jak říkám. Dělám to jen párkrát do roka.

Kde všude jsou vaše díla k vidění, popřípadě i k zakoupení?

Pouze na facebooku. Přímým kontaktem se mnou. Pokud se bavíme o originálech. Plakáty jsou každé tři měsíce na bonami – další kampaň začne asi v půlce srpna. Tisky na plátno a atypické formáty plakátů zase jen přímou komunikací se mnou.


[adrotate banner=“65″]


Vaše dcerka Jasmína, už maluje také, že? Myslíte, že se vydá ve vašich šlépějích a bude z ní také umělkyně?

Netuším. Je to její cesta, já jí do ničeho tlačit nebudu. Maluje, protože maluji já, ale jsou jí tři roky. Až bude starší, bude mít svoje tužby a sny. Rodičem jsem abych rozvíjela dostatečným prostorem její osobnost, ne abych jí určila co bude dělat, protože já chci. Výchova je zdravá teprve ve chvíli, kdy rodič pochopí, že narozená bytost už je úplně kompletní i bez našich přičinění. Nevychovávám. To je ego. Jsem tu abych jí „chovala“ a obklopila jí láskou.

Nyní chystáte vlastní výstavu. Na co se můžeme těšit?

Na vernisáž! 27.6.2016 v Kavárně co hledá jméno. Bude to moje i Jasmíny výstava. Její obrazy budou pověšeny v úrovni dětských očí. Vernisáž Jasmíny bude od 16h, bude kompletní i s nealko welcome drinky. Moje začne cca v 19h proslovem, který se prolne do live paintingu s živým hudebním doprovodem. A pak se můžete těšit na první vlaštovky z chystaného hudebního EP s nobodylisten a mým zpěvem. Bude tam stánek s merchem a kniha kam se můžete zapsat do pořadníku tetování.

Máte nějaké plány do budoucna? Kam byste se chtěla posunout, na čem budete pracovat nebo co by vás lákalo?

Sama se ráda nechám překvapit. Děkuji za rozhovor!

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit