Miluji podzim. Spolu s jarem je to mé nejoblíbenější roční období. Miluju ty barvy, šustící listí, čerstvý vzduch, to počasí, miluji i ty deštivé dny, které vás donutí zůstat doma s šálkem horkého čaje či svařáku a konečně dočíst knížku, na kterou už pomalu usedal prach.

A pokud nejste tak romanticky založení, možná budete založení ekologicky. Nebo obojí? Pak je pro vás tento návod ideální. Budeme recyklovat roličky od toaletního papíru a výsledkem této recyklace bude úžasný věnec, kterým si ozdobíte dveře a přivítáte tak toto krásné roční období.


[adrotate banner=“50″]


Příprava pomůcek

Tento projekt je skvělý také v tom, že vás nebude stát téměř nic. Většinu věcí si nasbíráte, zbytek nejspíše najdete doma. První krok je nejlepší! Vyražte ven a nasbírejte nějaké krásné spadané listí, ideálně v červené či oranžové barvě. Rozhodně nepohrdněte ani šípky či šiškami, pokud na ně narazíte. Prostě si domu přineste jakoukoliv část lesa a louky, která se vám líbí a dá se usušit. 🙂 Vaše ratolesti nebo pes vás určitě rádi doprovodí.

Co budete potřebovat:

 • bílé lepidlo
 • tekuté průhledné lepidlo
 • tavící pistole (pokud nemáte, dá se i bez ní)
 • roličky od toaletního papíru (v návodu bylo použito 9 roliček na věnec o průměru cca 24 cm, pokud chcete větší, použijte roliček více)
 • nasbírané listy
 • cokoliv vám připomíná podzim a chcete přidat na věnec – žaludy, šišky, skořápky od vlašských ořechů, kaštany, sušené květiny, atd.
 • červená stuha na pověšení
 • lak na vlasy

Jako první je potřeba usušit listy, jinak z nich vznikne akorát hromada bordelu. Pokud byste je pořádně nevysušili, mikroorganismy žijící z vlhkosti by je brzy začaly rozkládat a vaše cenné kousky by uhnily. Zavzpomínejte, jak jste kdysi sušili listy do herbáře, tedy každý list vložte mezi dva papíry a zatěžkejte knížkami nebo čímkoliv rovným a těžkým. Takto nechte vysušit 5-6 dní, někdy je potřeba i více. Po dokonalém vyschnutí listy postříkejte lakem na vlasy – budou se krásně lesknout a také déle vydrží.

venec1 venec2 venec3 venec4 venec6

Postup výroby

 1. Roličky na jednom konci trochu nařízněte a pospojujte do tvaru věnce, jak je vidět na obrázku. Pro větší pevnost můžete jednotlivé díly ještě přichytit sešívačkou.
 2. Základ na věnec je hotový, jdeme lepit listy. Potřete roličky tekutým lepidlem a přilepte první vrstvu listů. Tyto listy pak potřete za použití štětce bílým lepidlem, které je zpevní a udrží na místě. Přidejte další vrstvu listů a opět namažte bílým lepidlem. Takto pokračujte, dokud nebudete s výsledkem spokojeni, zpravidla stačí 3 vrstvy listů z obou stran věnce.
 3. Tavící pistolí připevněte veškeré vámi zvolené ozdoby jako kaštany, sušené květy, žaludy, atd., naaranžujte dle vlastní fantazie. Pokud nemáte tavící pistoli, nevadí, k přichycení ozdob lze použít i úzké drátky.
 4. Přivažte kamkoliv na věnec stuhu k zavěšení.

ven1

ven2 ven3 ven4 ven5 ven6 ven7 ven8 ven9 ven10 ven11 ven12 ven13 ven14 ven15 ven16

Máte hotovo, paráda! Teď už jen věnec pověste na dveře, abyste mohli svůj výtvor obdivovat při každém příchodu domů.

Zdroj: www.instructables.com


[adrotate banner=“50″]