Některým zvířatům stačí teplé a bezpečné místo k životu, zatímco jiná chtějí žít jako králové. Těchto 13 tvorů je nejlepšími architekty ve zvířecí říši.

Zvířata jsou při stavbě svého domova velmi opatrná, ať už se jedná o hnízdo, úl nebo přehradu (v případě bobrů), vybírají si pouze ty nejlepší materiály. Bez jeřábů, cementu a železa vytvářejí tato zvířata skutečně úžasné struktury, které v nás vyvolávají závist a úctu.

Snovač pospolitý

Snovač pospolitý žije na území Jižní Afriky, Namibie a Botswany. Tito ptáci vytvářejí obrovská hnízda, kde může po generace žít stovky ptáků. Hnízda jsou vyrobena z klacků a trávy, postavena tak, aby vydržela a udržela je v teple.

Mravenec krejčík

Tito mravenci žijí ve střední Africe a jihovýchodní Asii. Lepí listy pomocí larválního hedvábí.

Lemčík prostý

Samci těchto ptáků stavějí loubí z trávy a větviček, aby přilákali samičky k páření. Jako skuteční designéři zdobí svůj domov bobulemi, hmyzem a jinými jasnými prvky. Kupodivu samičky tyto domy nevyužívají k výchově potomků.

Termiti

Jejich hnízda mohou být 4 až 5 m vysoká a mají až 20 m v průměru. Tyto stavby jsou vždy orientovány ze severu na jih, což jim umožňuje regulovat teplotu uvnitř. Jsou postaveny především z trusu, hlíny a z odumřelých jedinců.

Včely

Celý život včel se točí kolem jejich úlu. Staví svá obydlí z vosku, vyrábějí v nich med a vychovávají potomky.

Mravenec lesní menší

Staví mraveniště v podobě velkých násypů na travnatém podkladu. Několik násypů může být spojeno dohromady, což umožňuje kolonii uniknout v případě nebezpečí.

Hrnčiřík prostý

Hrnčiřík prostý staví své hnízdo z hlíny a bahna. Jejich hnízda jsou v bezpečí před predátory a jsou obecně velmi bezpečným místem.

Snovač asijský

Snovač asijský staví své hnízdo na stromech nad vodními plochami, kam se dravci nedostanou.

Vosa obecná

Většina vos nestaví hnízda vůbec, dává přednost samotářským nebo parazitickým možnostem života. Sociální vosy však vytvářejí vynikající papírová hnízda ze starého dřeva, slin, pryskyřice a dalších materiálů. Uvnitř jsou plástve, které vypadají jako včelí.

Bobr

Bobři staví silné hráze a přehrady, které jim umožňují přežít zimu, schovat se před predátory a lovit. Jejich přehrady mohou být opravdu velké, největší byla nalezena v kanadském národním parku Wood Buffalo a byla dlouhá 850 metrů.

Vlhovec aztécký

K hnízdění si vybírá vysoké stromy, na kterých je zavěšeno 30–40 tykvovitých hnízd, které splétá samice z banánových vláken, stébel a větviček. Obvykle žijí v koloniích po 30 ptácích, z nichž každý má pouze jednoho dominantního samce.

Vlaštovka obecná

Některé vlaštovky mohou žít ve stejném hnízdě několik let po sobě, a občas v něm provádět drobné opravy. Hnízda vyrábějí z různých materiálů, včetně slin, jílu a trávy. Některá hnízda vlaštovek jsou jedlá a považují se za delikatesu.

Chrostíci

Larvy jsou vodní a staví si schránky z nejrůznějšího materiálu, který je charakteristický pro daný druh. Tímto materiálem může být písek, jehličí i schránky jiných živočichů.

Zdroj: BoredPanda