Husí kůže a lepkavý pocit beznadějného strachu. Tmavá stavba obklopená hřbitovy, kde vás doprovází vrzání podlahy a pohled cizích očí a studených stěn. Jdete dovnitř a vidíte duchy, mihotající se v temnotě postavy, které naplnily celý prostor od vchodu až k oltáři. V kostele je mrtvé ticho, a každý zvuk zde zní jako mohutná exploze.


[adrotate banner=“36″]


Kostel svatého Jiří v české obci Luková byl postaven v roce 1352, a jeho stav se postupně začal zhoršovat již v 60-tých letech XX století. V roce 1968 během pohřebního obřadu spadl kus stropu. „Truchlící, v přesvědčení, že je to zlé znamení, vyběhli ven z kostela a rozloučení s mrtvou dokončili tam.“ – říká dobrovolný správce kostela a výstavy Petr Koukl.

Budova byla dlouhou dobu opuštěna, až nakonec český umělec jménem Jakub Hadrava udělal z této místnosti ART objekt. Vytvořil totiž instalaci ze sadry, který má za cíl zachránit tuto historickou památku. Autorovi se jednoznačně podařilo toto místo zviditelnit nejen v Česku, ale i ve světě, a my doufáme, že se projektu podaří splnit ten hlavní účel. Přispět můžete i vy, veškeré informace najdete na webu umělce. Autor foto – © David Halaj

00

01

02

03

04

05

06


[adrotate banner=“36″]