V rukou Evy Jospinové se obyčejný karton proměňuje v hluboké lesy, architektonické divy a tajemné snové krajiny. Už přes deset let umělkyně z Paříže zkoumá možnosti tohoto nenápadného materiálu, vrství ho, vytváří z něj pevné kusy, ze kterých pak tvaruje a vyřezává krajiny a interiéry. Karton tak dostává stejné využití jako výchozí materiál, ze kterého je vyroben, totiž dřevo. Možnosti papíru rozšiřuje Jospinová přidáním bronzu a hedvábných gobelínů.

Nyní mohou návštěvníci tato díla obdivovat v samostatné výstavě Folies v Mariane Ibhrahim.

Zdroj: website

#1

„Galleria“ (2022), karton, dřevo, mosaz, výšivky a kresby, 128 x 96 1/2 x 230 1/4 palce. Všechny obrázky © Eva Jospin, s laskavým svolením umělce a Mariane Ibrahim. Fotografie Alum Gálvez

Délkou téměř 20 stop vytváří „Galleria“ portál nebo vstupní bránu s bohatě zdobeným kazetovým stropem, lemovaným nikami – nebo možná okny – které odhalují lesní scény, tkaniny a malé kresby. Vstup, obklopený stromy a povrchy připomínající hrubý mramor, zve diváky dovnitř skrze mystický vstupní oblouk. A v „Grotte“, hrubě opracovaném výklenku nebo apsidě, kterou doplňují drobnosti jako mušle a provazy, se rýsuje jeskyně, dutina často spojovaná s náboženstvím a místy ukrývající posvátné předměty.

#2

„Grotte“ (2023), karton, mosaz a mušle, 27 1/2 x 27 1/2 x 19 3/4 palce

Jospinová zkoumá spojení mezi přírodou a ruční prací skrze pečlivě vyřezávané stromové větve, skalní útvary či dokonale upravené povrchy. Používáním běžných průmyslových materiálů, jako je karton, který máme spojený s funkcí dočasného materiálu, se zabývá vztahy mezi každodenním a posvátným, křehkostí a odolností, a pomíjivostí a trvalostí.

#3

Detail „Grotte“

#4

„2 Forêts“ (2023), karton a dřevo, 37 x 109 1/2 x 11 3/4 palce

#5

„Forêt Noir“ (2019), bronz, 30 3/4 x 27 1/8 x 5 7/8 palce

#6

Vlevo: Detail „2 Forêts“. Vpravo: Detail „Forêt Noir“

#7

Interiér „Galleria“

#8

Detail „Galerie“

#9

Vlevo: Detail stropu „Galleria“. Vpravo: Detail textury „Galleria“