Hlavně se neztratit…

Pokud někam cestujete, je nutné si udržet svůj směr, který vás přivede k cíli. Jednoduchá pravda, která občas nevyjde. Pomiňme možnost, že se něco ve vaší cestě změní cizím přičiněním. Objížďky, výluky, popadané stromy a zpřetrhané dráty se z vaší strany při cestování nedají ovlivnit, ale jsou věci, které se ovlivnit dají a pokud při navigaci uděláte drobnou chybičku, můžete snadno skončit někde úplně jinde. Moje výlety se dají vzít jako krásný příklad toho, jak se dá z bodu A dostat do bodu B, pokud vůbec, přes body X, Y a Z.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Tahle cesta nám tehdy přišla příliš civilizovaná na to, aby vedla ke zřícenině, proto jsme po ní nešli. K naší smůle k ní bohužel vedla. (Foto: Archiv autora)

Vše začalo v době, kdy jsem byl ještě škvrně. Jednoduchý výlet na Radyni, zříceninu hradu jižně od Plzně, se stal zážitkem na celý život. To když se cesta do lesů ke zřícenině zdála příliš civilizovaná, a tak jsme tehdy vyrazili na cestičku víc adekvátní k cestě na zříceninu. Že šlo o pěšinu, kterou využíval jen místní myslivec a možná občas srny, jsme pochopili, až když jsme dorazili ke krmelci. Hrad se zubil na kopci nad námi a kdyby to šlo, určitě by se rozpadl smíchy. Tuto chybu jsem pak zopakoval ještě jednou o několik let později, kdy jsem ještě v civilizaci ignoroval obří ceduli se šipkou ukazující směr a místo na hradě skončil ve vedlejší vesnici několik kilometrů od Radyně.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zřícenina hradu Radyně dominuje celému širokému okolí a je vidět i ze vzdálenosti větší než 20 kilometrů. Pokud ovšem přehlédnete rozcestník, který vás k ní má přivést, je vše marné. (Foto: Archiv autora)

Další věcí, která vás může odvinout od cíle je to, že ve skutečnosti nechcete jet k vašemu cíli. Díky tomu můžete místo v Českých Budějovicích na Zemi živitelce skončit na Hluboké, v Českém Krumlově a nebo třeba úplně někde jinde, kam se jen dá jet. My jednou místo v Budějovicích skončili v Mariánských Lázních. Cesta do Horšovského Týna zase může omylem končit v Kladrubech. Také směr přímo za nosem není dobrá volba, a to ani když svůj cíl máte přímo před očima. Nejkratší cesta totiž může místo na kopec k rotundě vést k ohradě plné krav a do hlubin řeky.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

I když jsou dvě památky od sebe vzdálené jen pár stovek metrů a z jedné na druhou vidíte, není dobré jít k nim přímo za nosem. Mezi Radyní a rotundou totiž leží mimo jiné ohrada plná skotu a řeka. (Foto: Archiv autora)

Samostatnou kapitolou pak může být cestování podle mapy. Není dobré si z internetu vytisknout jen popis cesty. Pak se nemůžete divit, že když neustále čtete „v směr vpravo“ budete se po několika hodinách točit v kruhu nebo spíš ve spirále.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pokud pákrát špatně odbočíte, aniž by jste si to uvědomili, můžete klidně skončit v Kladrubech. (Foto: Archiv autora)

Při návratu zase místo po své původní trase špatně odbočíte a skončíte u zrušeného přívozu, takže se budete muset otočit, protože převozník se kvůli vám z důchodu nejspís na pár hodin vracet nebude.