Mexiko se každý rok na přelomu října a listopadu zaplaví barevnými veselými kostlivci. Neslaví se tu totiž děsivý Halloween, ale radostný Den mrtvých. Tento svátek je známý spíše pod názvem Day of the Dead (DOTD) nebo španělsky Dia de los Muertos a slaví se v Mexiku od příjezdu Španělů, tedy už více než 500 let. Jeho původ pochází od starověkých Aztéků, kteří si lebky uchovávali jako trofeje a poté je používali jako dekorace symbolizující smrt a znovuzrození. Narozdíl od Evropanů, kteří smrt vnímali jako konec života, mexičtí domorodci ji vnímali jako pokračování a nový začátek. Věřili totiž, že pozemské bytí je pouhým snem a pravý život začíná až po jeho skončení. Smrt pro ně tedy nebyla důvodem ke smutku a lítosti, ale právě naopak – k radosti a bujarým oslavám. V tomto duchu se potom nese celý svátek Dne mrtvých, který navazuje na Den všech svatých a Den věrných zesnulých.
Hlavní motto tohoto svátku „Kostlivce nosíš v sobě a kostlivcem se zase staneš.“ symbolizuje pomíjivost krásy a maska smrtky je tu také nejpopulárnějším kostýmem. Ženská podoba kostlivce se jmenuje Dáma smrti a její manžel je potom známý jako Pán podsvětí. Největším hitem je ale maska La Calavera Catrina neboli elegantní lebka, se kterou jako první přišel mexický ilustrátor José Guadalupe Posada. Ten ji ve svém komiksu znázornil jako kostlivce oblečeného do ženských šatů a zdobeného klobouku.
Catrina se následně stala symbolem celého Dne mrtvých a její podobu tak dodnes každoročně přebírají tisíce žen a dívek po celém světě. Nejdůležitější částí masky je make up známý také pod pojmem sugar skull (cukrová lebka) a velké barevné květy ve vlasech. Internet se tedy v těchto dnech hemží nejrůznějšími tutoriály a návody, jak tohoto nádhěrně děsivého vzhledu dosáhnout a vyhledávače jsou zaplaveny fotografiemi těch nejkrásnějších Day of the Dead líčení. Tady jsou pro inspiraci některé z nich.