Francouzský fotograf a humanista Henri Cartier-Bresson (1908 – 2004) je pokládán průkopníka fotožurnalistiky a zakladatele pouliční fotografie. Díla tohoto umělce ovlivnila mnoho fotografů pro svou spontánnost a neotřelost při zachycení běžných výjevů denního života. Cartier-Bresson cestoval po celém světě a s fotoaparátem v ruce zvěčnil takové události jako je španělská občanská válka, čínská revoluce či francouzské povstání, zdokumentoval korunovaci Jiřího VI., před jeho objektivem stáli takové ikony jako Che Guevara či Marilyn Monroe. Fotil například pro časopisy Life, Harper’s Bazaar, Vogue a další.


[adrotate banner=“50″]


K pořízení fotografie je třeba koordinace hlavy, oka i srdce. Je to životní styl,“ nebo „Zbožňuji focení, je to jako být lovcem,“ uvedl tento inspirativní umělec.

Níže se můžete podívat na některé jeho úlovky, které dokazují, že Henri Cartier-Bresson si opravdu zaslouží přízvisko „otec fotografie ulice“.

 henri_catier-bresson_2 henri_catier-bresson_3 henri_catier-bresson_4 henri_catier-bresson_5 henri_catier-bresson_6 henri_catier-bresson_7 henri_catier-bresson_8 henri_catier-bresson_9 henri_catier-bresson_10 henri_catier-bresson_11 henri_catier-bresson_12 henri_catier-bresson_13 henri_catier-bresson_14 henri_catier-bresson_16 henri_catier-bresson_17

Foto: Henri Cartier-Bresson / Magnum Photos


[adrotate banner=“50″]