[adrotate banner=“12″]
V létě tohoto roku došlo v americkém městě Ferguson k tragédii, jejíž následky trvají dodnes. Policista Darren Wilson zastřelil při potyčce mladíka Michaela Browna. Dle policistovy výpovědi jej mladík ohrožoval na životě. Proto byl nucen použít svou služební zbraň a během několikaminutové potyčky z ní na mladíka vystřelil sedm ran. Ty poslední byly smrtelné. Je to několik dní, co porota vyřkla ortel – nevinen. Celý případ je však „obtěžkán“ jedním z nejsložitějších témat naší doby – tématem rasismu.
Tímto článkem se nesnažíme obhajovat ani jednu stranu, ani jeden výrok. Pouze v něm přinášíme příběh jiného mladého chlapce a jiného policisty.
Fotograf Johnny Nguyen zachytil velmi silný moment lidskosti a emocí. Při fotografování reakcí demonstrantů na osvobozující verdikt soudu, přímo ve městě Ferguson, narazil v davu demonstrujících na dvanáctiletého černošského chlapce. Prý si chlapce jménem Devont Hart všiml ihned, protože zatímco na jiných demonstrantech byla vidět zloba, nenávist a vztek a tyto emoce dávali najevo i na svých transparentech, tento chlapec držel v ruce list papíru s nápisem „Free Hugs“ – tedy Objetí zdarma – a plakal. Po chvíli k němu přistoupil jeden z policistů, seržant Bret Barnum, a jak následně v rozhovorech pro americký tisk uvedla Devontova matka: ,,Policista Barnum se mého syna zeptal, proč pláče a on mu odpověděl, že je velmi smutný z těch událostí v poslední době a že nechápe, proč je kolem tolik nenávisti.“ Poté se ho seržant zeptal, zda ho tedy i on může obejmout. ,,To byl ten okamžik, kvůli kterému jsem zde byl. Protože pokud je nenávist problém, potom je láska to, co to dokáže spravit a tak jak řekl Martin Luther King Jr.: Temnota nemůže vyhnat temnotu, to může udělat jenom světlo. Nenávist nemůže vyhnat nenávist, to může udělat jenom láska…,“ uvedl fotograf Johnny Nguyen.
A s tímto sdělením vám tento článek, právě v této době, přinášíme. Nemyslíme tím dobu vánoční, ale spíše tu složitou dobu, která je kolem nás den co den. Berte to jako jisté poselství, které říká, že i když je váš čin malý, ale je upřímný a lidský, vždy tím měníte věci kolem sebe k lepšímu.