[adrotate banner=“38″]

Lidé svůj spánek velice často zanedbávají. Obzvlášť pak ti, kteří jsou zaměstnáni od rána do večera a do postele se dostanou jen na několik málo hodin, které ale pro regeneraci ani zdaleka nestačí. Pokud je navíc každé ráno probudí nepříjemné pípání budíku, jejich den nezačne zrovna nejlépe. Jaké ráno, takový den. Touto myšlenkou se inspirovala Vera Wiedermann, která vymyslela takový budík, který má hned tři hlavní výhody – funguje pouze na vodu, tedy není potřeba žádné elektřiny, donutí člověka zamyslet se, kolik času věnuje spánku, plus vás uvítá do dne příjemným zacinkáním. Aktuální čas z něho každopádně nevyčtete – postrádá jakýkoli displej. Pro svůj účel ale stejně žádný nepotřebuje.

Vera Wiedermann - Dreamtime

Tento budík je ve skutečnosti jedna velká visící váha ze skla a mosazi, její design je založený na nejjednodušších vědeckých myšlenkových modelech. Předtím než půjdete spát, baňku naplníte vodou, a to pomocí speciální odměrky, která vám pomůže zjistit potřebné množství vody na dobu, již chcete věnovat spánku. V tu chvíli začne voda odkapávat z jedné misky do druhé. Jakmile v baňce zůstane určité množství vody, rameno se zdvihne a zvonek něžně zazvoní.
„Mým záměrem bylo navrhnout novou metodu probouzení se – s věcí, kterou budete mít příliš rádi na to, abyste jí mrštili proti zdi,“ říká Vera.

Vera Wiedermann - Dreamtime

První vodní hodiny, tzv. klepsydra (z řečtiny, v překladu „zloděj vody“), se používaly už ve starověku a stejně jako přesýpací hodiny také fungovaly pouze pro odměřování času. Někdy se vyplatí vrátit se k původním principům, obzvlášť když na jejich základě může vzniknout něco, co dokáže zpříjemnit den.

Vera Wiedermann - Dreamtime
Vera Wiedermann - Dreamtime

„Poprvé jsem si nedovolila usnout nijak hluboce, a to hlavně proto, že jsem nevěřila, že mě to opravdu probudí. Ráno ale všechny moje obavy vyprchaly. A po nějakém čase trénování (nejobtížnější je nalití správného množství do baňky), mě to probudilo přesně tak, jak jsem očekávala,“ sděluje tvůrkyně Dreamtime.

Vera Wiedermann - Dreamtime

Rozhodně to není jako nastavování si budíku na mobilu nebo elektronických hodinách. Samotný úkol vyměřování si času pro spánek se stane rituálem, který dále pozitivně ovlivňuje náš odpočinek. Navzdory technickému rázu provedení tohoto budíku, si Dreamtime ponechává jistou hravost.

Vera Wiedermann - Dreamtime

Samotná Vera ale má k tomuto způsobu probouzení jednu výhradu: „Každopádně by se mi líbilo mít něco jako odložení buzení o pár minut.“

Vera Wiedermann - Dreamtime

[adrotate banner=“38″]