[adrotate banner=“49″]

Ať už jste si z dovolené přivezli pěkný oblázek nebo polodrahokam, rádi byste ho nosili na krku, ale připadá vám škoda ho nechat provrtat, pak je drátkovací technika efektivní způsob, jak ho proměnit v přívěsek i bez poškození. Způsobů, jak drátkovat kameny, je spousta. My tu pro vás máme takový, který dodá kameni nevšední vzhled. Tato technika je velmi snadná a stačí trocha cviku, abyste si mohli takto ozdobit jakýkoliv kámen bez ohledu na jeho tvar – funguje jak na oblé, tak i na nepravidelné hrany.

Co budeme potřebovat

  • drát (vybírejte dle velikosti kamene – užší se snadněji tvaruje, ale u silnějšího máte jistotu, že kámen udrží)
  • štípací kleště
  • kleště s úzkou špičkou
  • kámen

Postup

DIY - drátkování kamenů

1. Uštípneme si dva drátky tak, aby přeložené napůl byly alespoň třikrát delší než kámen.

DIY - drátkování kamenů

2. Špičku přeložených drátků dvakrát zatočíme – tak nám vznikne očko, za které bude přívěsek viset.

DIY - drátkování kamenů

3. Čtyři drátky rozdělíme a mezi ně umístíme kámen.

DIY - drátkování kamenů

4. Pokud máte kámen nepravidelného tvaru, tento krok bude snazší než pro oblé kameny. Dvěma drátky obejmeme špičku či jiný záchytný bod a dvakrát zatočíme. Pokud se stane, že vzniklé očko není pevné, vůbec to nevadí. Stejnými drátky provedeme tentýž krok ještě jednou, čímž se dostaneme ke spodní straně kamene. Zbylými dvěma drátky tuto část postupu zopakujeme z druhé strany.

DIY - drátkování kamenů

5. Všechny drátky se nám sejdou v jednom bodě. Vezmeme je a dvakrát zatočíme všechny dohromady.

DIY - drátkování kamenů

6. V dalším kroku kleštěmi s úzkou špičkou očka utáhneme, aby kámen pevně držela. To provedeme tak, že sevřeme volný drátek a jemně zatočíme. Podle potřeby totéž uděláme i na druhé straně. Zamotaný uzlík vespod můžeme kleštěmi přitáhnout ke kameni.

DIY - drátkování kamenů

7. Abychom kámen zajistili, jeden ze spodních drátů ohneme nahoru a omotáme kolem očka. Přebytečnou délku uštípneme. Zde znovu podle předchozího kroku můžeme drát utáhnout. S dalším drátem můžeme provést totéž na zadní straně.

DIY - drátkování kamenů

8. Zbylé dva dráty můžeme zkroutit do spirálek. Kleštěmi vytvoříme takovýto háček, naplocho ho do nich sevřeme a omotáváme, dokud se nedostaneme do takové délky, kdy půjde snadno ohnout ke kameni.

DIY - drátkování kamenů

9. Podobným způsobem zatočíme i poslední drát a přívěsek je hotový.

[adrotate banner=“38″]