Karen O’Dell žije se svými třemi dětmi a manželem na nejzápadnějším britském poloostrově – v Cornwallu, kde strávila většinu svého života. Karen se před rokem rozhodla vrátit na vysokou školu, aby vystudovala obor Fotografie a digitální snímání. Díky tomu vznikl neobyčejný projekt Map About Me, skrze který se Karen vrátila do svého dětství.

[adrotate banner=“37″]

cestování

Slavnostní průvod před domem babičky Karen O’Dell

nedělní škola

Nedělní škola

Mapa znamená cestování

„Když jsme dostali zadáno zpracovat mapu o nás samých, přemýšlela jsem nejdřív o klasických mapách. Potom mě ale napadlo, že mapa zároveň znamená cestování. Rozhodla jsem se pro cestu do své minulosti,“ popisuje Karen vznik projektu, o který začalo mít zájem víc lidí, než autorka předpokládala. „Nečekala jsem, že mé osobní fotografie budou zajímat ještě někoho jiného. Je ale pochopitelné, že lidé od nás se na fotkách poznali, vzpomněli si na ta místa a události,“ vypráví nadšeně.

Nostalgie, kterou Karen zažívala při pohledu na fotografie ze svého dětství, ji přiměla zpracovat právě tyto zažloutlé fotky ve svém projektu. „Napadlo mě, že bych ty staré obrázky vzala zpátky na místo, kde byly pořízeny,“ usmívá se Karen. Spoustu času ji potom stálo aranžování fotek do správného postavení.

cestování

Karen, Joanne a Anne

Karen, Joanne a Anne u babičky

Než jsem se vzpamatovala, byla jsem po kolena ve vodě

Kolemjdoucí lidé se na Karen dívali divně, když se pokoušela nastavit a znovu vyfotit už jednou zachycené fotografie. Zastavovali se a ptali se jí, co to dělá a proč. „Když jsem pořizovala fotku, jak „serfuju“ na pláži, bylo hrozně brzo ráno a zrovna byl odliv. Stála jsem na břehu moře naprosto zabraná do své práce. Najednou se přiřítila voda a než jsem se vzpamatovala, byla jsem po kolena ve vodě. Musela jsem se rychle přebrodit k nedaleké skále a vzít si odtud boty, než by se také namočily,“ popisuje Karen, co při focení projektu zažila.

cestování

Surfování v Porthmeor

Peněženka ztracená naschvál

Spojení minulosti s přítomností využila Karen také v jiném projektu – tentokrát měli studenti propagovat sami sebe jako umělce. „Udělala jsem peněženku z plachtoviny, kterou jsem potiskla svými fotografiemi. Naplnila jsem ji propagačními předměty. Lidé pořád někde nechávají peněženky. Tak jsem byla zvědavá, jak zareaguje člověk, který najde tuto schválně ztracenou peněženku. Podívá se dovnitř? Bude následovat instrukce, které jsem tam nechala?“ představuje Karen další ze svých prací.

Kromě školy a fotografování má ale Karen ještě vlastní domácnost. „Někdy je to únavné, starat se o tři děti. Ale zároveň můžu fotit je. Když nemají školu a někam vyrazíme, foťák jde samozřejmě s námi,“ uzavírá své vyprávění kreativní fotografka.

cestování

Peněženka z kanvasu

peněženka

Uvnitř peněženky najdete instrukce, kterými se můžete řídit. Na Karenině Facebooku už je selfie jednoho muže, který peněženku našel.