Liška obecná, je obvykle ten druh, který si představíme, když slyšíme slovo „liška“. Je to vlastně celkem samozřejmé vzhledem k tomu, že ji můžeme nalézt po celé severní polokouli. Ale tento různorodý rod má po celém světě spoustu různých druhů, z nichž některé se speciálně adaptovaly pro náročná prostředí, ve kterých žijí. Pokud máte rádi lišky a myslíte si, že vypadají lépe ve volné přírodě, než přišité na kabátu, tak se vám určitě bude líbit tento krátký výběr těch nejkrásnějších druhů.

[adrotate banner=“1″]

Fenek

Fenek (Vulpes zerda) žijící v severní Africe především v saharské poušti, se vyznačuje svýma obrovskýma ušima, které slouží jako tepelný výměník a pomáhají fenkovi ochladit se. Tyto uši mu také dodávají úžasně jemný sluch, se kterým může dokonce slyšet kořist pohybující se pod pískem. Krémová srst pomáhá fenkovi odvádět teplo.

fox-species-photography-2-1

fox-species-photography-2-3

Liška Obecná

Liška obecná (Vulpes vulpes) je největší, nejrozšířenější a tím pádem nejrůznorodější druh lišek. Tyto lišky lze nalézt po celé severní polokouli. Jsou to velmi agilní lovci a je známo, že dokáží vyskočit až dva metry vysoko.

fox-species-photography-3-1

fox-species-photography-3-2

fox-species-photography-3-3

fox-species-photography-3-5

Arktická mramorovaná liška

Arktická mramorovaná liška“ je členem skupiny lišek obecných. V dnešní době se jedná o ohrožený druh, díky své krásné černobílé srsti byla totiž tato liška dlouhá léta lovila.

fox-species-photography-5-2

fox-species-photography-5-3

fox-species-photography-5-4

Liška šedá

Liška šedá (Urocyon cinereoargenteus), žije v celé Severní Americe, vyznačuje se zvláštním šedostříbrným zabarvením srsti a černou špičkou ocasu. Jako jeden z mála druhů dokáže liška šedá lézt po stromech.

fox-species-photography-6-1

fox-species-photography-6-3

Liška stříbrná

Liška stříbrná je díky odlišné pigmentaci další barevnou variantou lišky obecné. Liška stříbrná byla dlouhou dobu liška s nejhodnotnější kožešinou, proto se jedná o nejčastěji chovaný druh na farmách.

fox-species-photography-4-1

fox-species-photography-4-2

Liška polární

Lišku polární (Vulpes lagopus) lze nalézt po celém severním polárním kruhu. Jejich hustá srst je chrání před promrznutím až do neuvěřitelných -70 °C. V zimě proniká při hledání potravy i na zamrzlé moře a ledové kry. Na noc se zahrabává do sněhu a po přespání pokračuje dál v potulkách.

fox-species-photography-1-1

fox-species-photography-1-2

fox-species-photography-1-3

fox-species-photography-1-5

[adrotate banner=“1″]

Zdroj/Source