Říká se, že dlouhé sezení je zkáza dnešní doby. Stejnou pověst má i počítač. Pokud tyto dvě věci zkombinujeme, máme ideální způsob, jak si zadělat na bolest zad, svalové problémy, bolest hlavy, obezitu ad. Přitom tato dvojka je tak populární – důvěrně ji zná každý, kdo sedí celý den v práci u počítače, případně ještě cestou do i z práce v autě či jiném sedacím prostředku… a jako bonus se pak dá sedět zbytek dne doma na gauči.

Odstranit domácí a cestovní sezení je jen o vůli každého, do práce se dá jet na kole, vystoupit o zastávku dřív, parkovat auto na vzdálenějším parkovišti atd. O tom už bylo napsáno dost a dost. S čím ale kancelářští zaměstnanci nic nezmůžou je fakt, že minimálně 8 hodin denně musí sedět u stolu v nepřirozené, často různě zkroucené poloze. Existuje mnoho cviků a návodů, jak zádům a vlastně celému tělu ulevit. Jenže většina těchto tzv. „office gym“ sestav je fajn, pokud máte kancelář sami pro sebe, ale v hromadných kancelářích asi není úplně ideální začít dělat kliky opřený o stůl, dřepy vedle kopírky a indiánský běh mezi stoly.

Podařilo se mi najít cvičení, kterého si nikdo z kolegů ani nevšimne. Můžete ho provádět kdykoliv během dne a přitom budete stále vypadat dostatečně normálně a „pracovně“.

Kardio cvičení:

Nožní tanec

Seďte u stolu. Rychle a intenzivně (a bez dupání 🙂 ) provádějte nohama jakékoliv taneční kreace pod pracovní deskou.

Tučňák

Odskočte si na WC, v kabince se postavte rovně, ruce natáhněte do stran, dlaněmi dopředu a pomalu je dávejte dopředu a zpátky dozadu – jako tučňák, co chce tleskat. Opakovat 15x.

WC běh

Když už jste v kabince, zkuste alespoň minutu běžet co nejintenzivněji na místě. Vraťte se do kanceláře.

Cvičení na zadek:

Pevná zadnice

Seďte na židli. Stáhněte půlky k sobě, pevně držte 5-10 vteřin, povolte. Opakovat 15x.

Cvičení na nohy:

Papírový stisk

Jděte k tiskárně a vezměte si papír (lepší by byl celý balík papíru, ale to už by mohlo být podezřelé). Vraťte se ke stolu. Sedněte si. Vložte si papír mezi kolena a pevně ho stiskněte pomocí svalů na vnitřní straně stehen. Minutku držte.

Zvedání nohou

Seďte na židli. Jednu nohu (pro trénované klidně obě naráz) natáhněte rovně před sebe a držte ve vzduchu minimálně 5 vteřin. Opakovat 15x. Pro pokročilé lze na kotníky pověsit kabelku jako závaží.

Cvičení na ruce:

Sešívačky

Chytněte do ruky větší sešívačku (nebo jakýkoliv těžší předmět, případně lahev s vodou). Ruku mějte před sebou a přitahujte předmět k hrudníku, pár sekund podržte a dejte ruku zpět dolu. Stejně jako s činkami v posilovně. Opakovat 15x na každou ruku.

Modlitba

Seďte  stolu, nohy na zemi. Dlaně dejte před hrudník (jako při modlení) a rukama tlačte silou proti sobě, až ucítíte tlak. Vydržte 20 vteřin. Můžete u toho třeba děkovat Bohu za skvělou práci, kterou máte.

Těší mě

Sedíte u stolu, nohy přilepené k zemi. Spojte ruce před sebou jako byste chtěli potřást rukou sami sobě. Jeden palec by měl směřovat k podlaze, jeden ke stropu. Držte a zatáhněte rukama proti sobě. V tahu vydržte 10 vteřin, povolte. Opakovat 15x.

Procvičení ramen

Skrčenec

Můžete sedět či stát. Ruce podél těla. Přitáhnout ramena až nahoru k uším, vydržet 5 vteřin a povolit. Opakovat 15x.

Podpora držení těla:

Prostě dýchat

Hluboce se nadýchněte, stáhněte břišní svaly a držte 5 vteřin. Výdech. Opakovat 12x.

Není třeba se nechat omezovat nedostatkem času, pracovní pozicí, ani zvědavými kolegy. 🙂 Každá troška se počítá.