[adrotate banner=“1″]

„Měníme vyřazené telefonní budky na veřejné knihovny“. Tak zní motto celkem nového projektu, který odstartoval loni v Praze. KnihoBudka je neziskový projekt, který vznikl v létě 2013 pod záštitou O2. Cílem bylo přeměnit sedm nepoužívaných telefonních budek na malé veřejné knihovny. Během března tohoto roku bylo všech 7 knihovniček konečně uvedeno do provozu. Kolemjdoucí tak mají možnost sednout si, vybrat si knížku a zůstat v knihovničce u četby tak dlouho, jak je libo. Půjčení knih je totiž bezplatné.

_MG_0560
KnihoBudky slouží také lidem, kteří mají doma knihy, které už nechtějí. Mohou je totiž do knihoven přinést pro potřebu dalších čtenářů. Nebo ji vyměnit za jinou.

Více nám o Knihobudkách řekli v online rozhovoru Monika Serbusová a Pavel Železný, zakladatelé projektu.
knihobudka
CL: Jak vás napadlo vybudovat KnihoBudky? Čí to byl nápad?

M+P: Napadlo nás to tak nějak oba v květnu 2013 – akorát nevíme, koho z nás dřív. Domluvili jsme se nakonec, že o tom nebudeme vést spory, spíš s tím pohneme a převedeme nápad do praxe. Na druhou stranu je potřeba říct, že podobný nápad měla spousta lidí už před námi – dřív fungovaly tzv. nemocniční knihovny, v různých městech, nejen po České republice, vznikaly malé knihovničky apod. Pak jsme docela koukali, když nám lidé začali psát, že už u nich podobné projekty fungují – i když v menším. Určitě nás inspirovaly i krásné červené telefonní „knihobudky“ v Anglii a dál ve světě.
knihobudky
CL: Podle čeho vybíráte místa pro umístění KnihoBudek?

M+P: Nejdřív jsme se soustředili hlavně na praktičnost, takže jsme hledali místa, která nejsou ani moc venku, ani moc uvnitř. Jde nám o to, aby první přeháňka nedonutila knížky nasadit potápěčské brýle, ale zároveň aby čtenáři nemuseli překonávat ostnaté dráty, když se chtějí do budky dostat. Rozhoduje samozřejmě i smysl, který KnihoBudka dává dohromady s místem – v nemocnicích nebo tam, kde se vyskytují děti, na autobusových zastávkách atp. Prostě tam, kde se lidé zdržují, nebo kam můžou snadno knihu přinést a jinou zase odnést.
knihy
CL: Prozradíte nám, kolik stojí přestavba telefonní budky v knihovničku?

M+P: Klidně, tajemství to není 🙂 – náklady na zakoupení a úpravu budky jsou cca 10 až 15 tisíc Kč – podle konečného ztvárnění. Může to být i více, pokud by byl požadavek udělat z budky „umělecké dílo“, na kterém se nebude šetřit. Z peněz, které nám (snad) zbydou, půjde většina na provoz projektu a na předělání dalších budek, které zadotujeme vybraným neziskovým sdružením. Jinak jsme měli to štěstí využít grant Think Big, který organizuje Nadace Telefónica ve spolupráci s NROS. Sedm budek jsme dostali zdarma, materiál a dopravu nám také hradí a my jsme tak dali jen něco málo za drobnosti, ale určitě jsme investovali velkou spoustu času, a to jak našeho vlastního, tak dalších dobrovolníků.

knihobudky
CL: Jaké reakce na KnihoBudky od lidí vám chodí? Máte již nějakou negativní zkušenost?

M+P: Reakce jsou pozitivní. Vyloženě negativní vlastně nemáme žádnou. Máme i několik neutrálních názorů, někomu se například příliš nelíbí koncept budky v krytém prostoru – s tím do určité míry souhlasíme. Ale snažíme se projekt posouvat dál, takže i negativní reakce by pro nás byly spíš plus. Skvělé je propojování s lidmi, kteří něco podobného dělali už před námi, nebo to měli v plánu. Teď například jsme se dali dohromady se sdružením Žijeme tady a plánujeme s nimi další „vychytávky“, jako jsou literární kurátoři apod.
_MG_0558
CL: Jak velké rozšíření KnihoBudek plánujete do budoucna? 

M+P: Uvidíme podle zájmu. Během posledních měsíců evidujeme zájem cca dvaceti subjektů. Máme pár nápadů, jako např. začít spojovat více budek dohromady do jakýchsi „polybudek“, umístění internetu do některých z nich… To by bylo myslím rozšíření docela značné. Nejvíce se letos budeme soustředit na další budky po celé ČR a na rozvíjení kulturních aktivit v okolí budek. Když se nám povede do letošního podzimu zprovoznit minimálně 10 budek, budeme spokojení!

[adrotate banner=“1″]

 

Takto vypadala příprava projektu: