[adrotate banner=“1″]
Světové obchodní centrum (WTC) byl komplex sedmi kancelářských budov na Manhattanu v New Yorku. Postaven byl mezi lety 1968 a 1985. Každý kdo navštívil New York, vnímal World Trade Centrum (hlavně jižní a severní věž, které byly notoricky známé jako „Dvojčata“) jako dominantu Manhattanu. Dvojčata mimo jiné hrála obrovskou úlohu v historii architektury, do roku 1974 byly tyto věže nejvyššími budovami světa.

dvojčata

Útoky z 11. září 2001 byly sérií řízených teroristických akcí, za které je zodpovědná militantní teroristická organizace al-Kájda. Zemřelo při nich skoro 3000 lidí.

wtc2 Amateur photographer captures plane striking World Trade Center wtc36 zach1 zach2 zach3 zach4 zach9

Při záchranářských pracích hráli obrovskou roli psi. V záchranných týmech jich pomáhalo kolem stovky. Vlčák Trakr (původem z České republiky) drží prim, vyčmuchal v devítimetrové hloubce posledního přeživšího člověka.  Trakr se dožil 16 let.

as1 as2

as3 as4 as5nm

Dnes, 13 let po těchto událostech, se v bezprostřední blízkosti místa, kde bylo World Trade Centrum, staví nové centrum. Nejvyšší budovou je One World Centrum, nebo též Věž svobody. Budova je třetí nejvyšší budovou světa a je považována za designový skvost. Už před svým dokončením se stala nejdražší stavbou světa, mj. kvůli bezpečnostním opatřením, která mají zcela vyloučit možné teroristické útoky.

one

[adrotate banner=“1″]
Byla jsem v New Yorku v době útoků a je velmi těžké popsat atmosféru, která na Manhattanu vládla. Většina lidí vůbec nevěděla, co se děje. Ve chvíli,  kdy informace ze zpravodajství začaly zapadat jedna do druhé, zavládla na území města panika a strach v kombinaci s nebývalým lidským espritem. Nenašel se člověk, který by nepomáhal. Nenašel se člověk, který by pomoc odmítnul. Každá velká katastrofa s děsivými následky má nejen dopad lidský a ekonomický, ale z hlediska vývoje dané země většinou posune něco dopředu. Budeme věřit, že nové World Trade Centrum se svou Věží svobody bude poselstvím, které obsahuje kromě tisíce ručně psaných vzkazů na nosném sloupu i poselství větší, z historického pohledu to největší.