Vila Farnsworth je budova navrhnutá a vytvořená podle Ludwiga Mies van der Rohe v letech 1945 – 51. Tento ocelovo-skleněný dům byl postaven pro doktorku Edith Farnsworth coby odpočinkové sídlo pro letní víkendové pobyty. Farnsworth byla významná lékařská odbornice a chtěla místo, kde by si mohla užívat svých zálib a přírody. Budova je stále uznávána za mistrovské dílo a symbol moderní architektury. Dům se nachází v blízkosti řeky Fox ve státě Illinois v USA. K samotné budově také patří neméně důležitá zahrada obřích rozměrů, považovaná za naturalistické veledílo od amerického architekta Lanninga Ropera, který do ní umístil několik soch a dalších dekorativních prvků.

[adrotate banner=“42″]

V domě se rozsáhle používá sklo místo stěn – od podlahy až po strop, celá stavba je umístěna na ocelových nosnících 1,6 m nad zemí, verandou do budovy vede dělené schodiště. V celé prosklené budově je umístěn „Velký Blok“ coby úložný prostor, který pojme kuchyni, toalety a úložné prostory.

Podobný motiv kubismu a velkých prosklených prostor použil Mies již v roce 1928 na brněnské vile Tugendhat.

 

bcc1ce61d60819c00377ee2bcc2cb4d5

Farnsworth-House-for-blog

p1010575_1

dsc_0027-1

Přesto že se dům nachází na nosnících, již několikrát ho postihla povodeň, která se v roce 2008 dostala dokonce i několik centimetrů nad podlahu obytné části domu, nejdůležitější nábytek byl naštěstí včas přemístěn. Díky rekostrukci byl dům v roce 2009 již naprosto v pořádku.