Opět přicházím s umělcem a tentokrát se podíváme na Theo Jansen. Je to Nizozemský umělec a konstruktér s více jak dvaceti letou zkušeností v tvorbě zajímavých soch s názvem „Strandbeests“. Neobvyklé pohyblivé sochy z trubek, plastových lahví, atp.., které jsou uvedeny do pohybu pouze mořským větrem. (viz. video)

[adrotate banner=“3″]

06

Theo Jansen narozený v Haagu roku 1948, designér, umělec, vynálezce a konstruktér. Jansen začínal ve své tvorbě prvně tvořit různé nákresy a modely, než se dostal k prvním prototypům a k prvním monstrózním kolosům.

Na první pohled jsem to z videa neviděl, ale Jansen vytváří různé živočichy, které by mohli v jisté budoucnosti obývat pláže bez jakéhokoliv lidského zásahu. Alespoň taková je jeho dosavadní vize.

05

Celá konstrukce je jednou důmyslnou stavbou. Stavebním materiálem jsou plastové trubky, láhve, atp… Jak můžete vidět, díky tolika nohám dokážou obří živočichové doslova bruslit v písku, aniž by zapadli. Jansen se nesnaží především tvořit pouze z lehkého materiálu svá „Strandbeests“, ale zaměřuje se také na větší a těžší konstrukce (ocelové Strandbeests).

Jedno takové má dokonce přes tři tuny a na rozpohybování stačí jediný člověk, který jej dokáže roztlačit. Pro některé neuvěřitelné, možná až nemožné si to představit. Veškerá síla je ukryta v pohonu. Jak jsem psal, tak všechny konstrukce je možné tlačit, ale nadstavbou je potom pohon na všudypřítomný vítr, který je díky své lehkosti dostatečný pro rozpohybování. Jansen dokáže v  plastových lahvích svým způsobem kontrolovat vítr a proto právě jeho sochy chodí. (pravidelně, krokově).

10

01 02 03 04 07 08 09 11

Zatím to vypadá slibně a jsem zvědavý co všechno ještě vymyslí a doufám, že se mu podaří vytvořit ještě větší a těžší sochy. Jeho cílem je totiž vytvořit monstra, která budou mít stovky nohou a budou se tak prohánět samovolně po plážích.

[adrotate banner=“3″]

Zdroj