Asi si každý z nás někdy říká, co je vlastně umění a kde jsou právě ty hranice jak to rozpoznat? Hranice v umění v podstatě neexistují..umění se stává „uměním“, když má své diváky, ať už s pozitivními či negativními recenzemi. V dnešním světe se setkáváme s různými druhy umění, a proto bychom vám rádi představili designéra Franka Tjepkema, který vytvořil mnoho projektů, avšak u dvou z nich je specifické to, že se výrobky musí nejprve rozbít.


[adrotate banner=“65″]


Holandský designér Frank Tjepkema usuzuje, že se každá váza jednou rozbije, a proto navrhnul takovou, která je určena přímo k tomu, aby byla rozbita. V projektu DO BREAK (Rozbij), jde vlastně o výrobu porcelánové vázy, potažené uvnitř gumovou vrstvou a určené k rozbití. Váza se prodává s instrukcemi, které kupce podněcují k jejímu „zničení“. Gumový obal ale při nárazu udrží keramické zlomky pohromadě, a vytvoří tak náhodný vzor prasklin. Váza se tak stává krásným a originálním kouskem.

Frank Tjepkema je skvělý designér, který vyrůstal v Ženevě, Bruselu a New Yorku. V Nizozemí se usadil, když začal studovat průmyslový design. V současné době je zakladatelem a ředitelem studia TJEP se sídlem v Amsterdamu. Zaměřuje se na interiérový design, architekturu, design výrobků, vizuální design, ale i šperky.

 

Dalším a navazujícím projektem je projekt SHOCK PROOF, což je opět sbírka váz, na kterých Tjepkema uplatňuje stejný destrukční postup jako u projektu Do Break. Akorát je rozbil sám se svým týmem, a to i netradičními způsoby, jak je vidět ve videu níže.


[adrotate banner=“65″]