Máte-li rádi architekturu a svět módy, pak vám musíme představit nádhernou stavbu Tod´s Omotesando v Japonsku, která je zároveň i nejmódnějším bulvárem Tokia. Sídlí zde přední evropské značky jako je Christian Dior či Louis Vuitton.Módní značky se posledních pár let snaží pro projekty svých obchodních domů získat ty nejstylovější architekty, kteří jim zaručí originalitu a prestiž. Díky architektu Toyo Ito se z bulváru Tod´s Omotesando a přilehlých ulic stala jedna z architektonicky nejpodmanivějších městských čtvrtí na světě.

Italská společnost Tod´s obchodující s koženými výrobky se rozhodla otevřít svou vlakovou prodejnu právě v Tokiu a zvolila si jako architekta jednoho z nejznámějších a nejavantgardnějších japonských architektů Toya Ita.

Toyo Ito a bulvár Tod´s

Toyo Ito a bulvár Tod´s

Sedmipatrová budova se skleněným a betonovým exteriérem je založena na velice jednoduché koncepci stylizovaných siluet „proplétajících se stromů“. Tyto obrysy stromu, vytvořené z 30cm silného zpevněného litého betonu, tvoří strukturu budovy a zároveň jsou i jejími dekorativními prvky a ovíjejí se kolem celého exteriéru. Na budově lze nalézt mezi „větvemi“ celkem 270 prosklených otvorů, z nichž žádné dva nejsou stejné.

Toyo Ito se stal známým a vyhledávaným architektem již v 80. a 90. letech 20. století, kdy začal svou architekturu propojovat s modernizmem, vyspělými technologiemi a médii. Například jeho Větrná věž z roku 1986 v Jokohamě je charakteristická interaktivní světelnou fasádou, která mění barvu a obrazce podle počasí a zvuku.

V uplynulých letech se však Ito vrací k jednoduššímu a geometricky čistějšímu architektonickému stylu, kterým je právě budova Tod´s, postavená roku 2004.Uložit

Uložit

  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Čtete také:   Ohromující architektura vzniká v DOXu