Cizinci považují českou tradici, kdy svobodné dívky hází pantoflem aby se dozvěděly, zda-li se vdají, za podivnost. Ve srovnání se zvyky jiných zemí je to ale opravdu nic.

[adrotate banner=“1″]

1. Japonsko – Večeře v KFC

Untitled 1

Díky chytré reklamní kampani, která byla součástí vzniku jídelního řetězce KFC před čtyřiceti lety, má dnes každý Japonec spojené Vánoce právě s KFC. Fast food tak vydělá pětkrát až desetkrát víc, než v jakoukoli jinou dobu. A kdo si jedno takové kuře nedá, jakoby nebyl.

2. Norsko – schovávání koštěte

tabletop-motorized-dancing-witch-broom-2

V Norsku věří, že Vánoce znamenají příchod zlých duchů a čarodějnic. Je potom logické, že předtím, než se o Vánocích uloží k spánku, schovají všechna svá košťata, aby se jim na nich náhodou nevyřádily čarodějnice.

 

3. Grónsko – nechutná vánoční veřeče

IF

V Grónsku mají velice specifický pokrm. Jedí syrovou velrybí kůži, které se říká „maktak“ a „kiviak“, což je arktický pták zabalený v tulení kůži. Aby toho nebylo málo, obojí pohřbí pár měsíců před Vánoci a na svátky si jídlo vychutnají rozložené.

4. Guatemala – Ďábel je ve špíně

APTOPIX Guatemala Celebration

V Guatemale si svátky spojují s Ďáblem a jinými duchy, kteří žijí ve špíně. Proto týden před Vánoci lidé zametají, odpadky hodí na jednu hromadu, na ni nasadí dáblovu hlavu a nakonec vše spálí.

5. Venezuela – na bruslích do kostela

(1)BRITAIN-LONDON-CHRISTMAS-SANTA SKATE

Brzy ráno se na Vánoce ve Venezuele lidé vydávají na mši. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby ovšem ulice nebyly uzavřeny autům, aby si mohli lidé cestu do kostela probruslit.

6. Ukrajina – pavoučí stromeček

IMG_0203

Myslíte si, že pavouk není vánočním symbolem? Na Ukrajině ano! Jejich stromečky jsou obvykle zdobeny pavoučky, nebo pavučinou. To všechno kvůli místní legendě o chudé ženě, která si nemohla dovolit ozdobit stromek. Ale jednoho ráda se vzbudila a uviděla ve svém domově stromek pokrytý pavučinou, která se s prvními slunečnými paprsky proměnila ve zlato a stříbro. Navíc se říká, že spatřit na Vánoce pavučinu přináší štěstí.

7. Finsko – saunový elf

finland sauna

Většina finských rodin vlastní saunu a to především proto, že věří, že v ní žije saunovský skřítek, který rodinu ochrání. Každý Štědrý večer tedy Finé míří do své sauny relaxovat. To však musí udělat do západu slunce, protože poté sauna patří jejich mrtvým předkům.

8. Anglie – vánoční pudink přání

Christmas-Pudding

Anglický vánoční pudink je světoznámý. Málokdo ale ví, že při jeho přípravě musí každý člen rodiny míchat těsto a přitom si něco přát. Starší tradice také zahrnuje vkládání mince do pudinku, což přinese zdraví tomu, kdo ji najde. Někdo tam také dává prsten pro štěstí v manželství nebo náprstek pro štěstí v životě.

9. Katalánsko – dárky jako bobky?

3085132940_33e1ea09e5_o

Kdepak vánoční stromeček. V Katalánsku si týdny před Vánoci ozdobí poleno, do něhož vloží malé dárečky a sladkosti. Na Štědrý den děti zpívají koledy a u toho bijí poleno tyčí, dokud polena dárky „nevykálí“.

10.Katalánsko – vtipné figurky

caganer-tradicional

U Katalánska ještě zůstaneme. Každý rok na Vánoce musí mít každý domov figurku muže vykonávajícího potřebu jako dekoraci. Údajně je za tím pověra, že tzv.“Caganer“ hnojí půdu. Navíc to dětem připadá ohromně zábavné.

11. Island – vánoční kočka

Untitled 3

Na Islandu rodiče nestraší děti příchoděm čertů, ale kočky! Pokud děti byly po celý rok hodné, dostanou pod stromeček oblečení. Jestli ne, kočka podle toho pozná zlobivce a přijde děti sníst.

[adrotate banner=“1″]

Zdroj