Jak vaše babička ráda tráví volný čas? Vsadíme se, že buď plete, nebo něco okopává na dvorku. Wang-Od Oggey z provincie Kalinga na Filipínách má ale o zajímavé zábavě jiné představy. Ve svých 104 letech se nadále profesionálně věnuje práci, kterou dělá už 90 let, to znamená celý život – tetování!

Tato žena je považována za nejstaršího tatéra na Filipínách – lidé z celého světa se sem sjíždějí, aby si od ní nechali něco vytetovat.

Zdroj: Wang-Od Oggey

Na Filipínách není tetování moderní móda, jak ji známe my. V těchto částech světa jsou kresby na kůži tradičním způsobem, jak mluvit o osudu, výrazem odvahy, síly a krásy svého nositele.

Wang-Od nepoužívá žádné moderní a nové techniky a nástroje. K tetování používá pouze bambusové tyčinky, citrusové trny a také vodu a popel.

Vzhledem k babiččinu věku a obrovské poptávce po jejích službách by bylo logické shromáždit kolem ní školu studentů, kteří by se od ní učili, aby mohli tuto techniku převzít, ale tradice to neumožňují.

Podle pravidel může Filipínka sdílet znalosti pouze s pokrevním příbuzným. Pokud se někdo mimo rodinu pokusí použít její techniku, pak je vysoce pravděpodobné, že každý, kdo se nechá tetovat, onemocní.

Wang-Od nemá vlastní děti, ztratila jedinou lásku ve 25 letech a od té doby není vdaná. Ale naštěstí se její praneteř začala o tetování zajímat a chce se ho naučit, takže tatérčina neobyčejná dovednost nezůstane zapomenuta.