Převážná část západní architektury je založená na sterilních materiálech, jako je ocel a beton, a na touze stavět co nejvýš (mrakodrapy tyčící se vysoko nad zemí). Současná doba ale klade nároky především na přizpůsobení našich aktivit změnám klimatu, což ovlivňuje i architekturu. I v ní vzrůstá zájem o organické, udržitelné přístupy, které jsou založené na komunikaci s prostředím.

Součástí hledání alternativ k tradičním metodám je posouvání hranic možného. To je základem nové série prací architekta a počítačového designéra Manase Bhatii. Koncept Symbiotic Architecture, vytvořený pomocí umělé inteligence Midjourney, představuje obytný komplex zasazený do živých sekvojí. „Vždy mě fascinovalo, jak si malý hmyz a živí tvorové tvoří své domovy v přírodě,“ řekl designboom. „Mravenci si například staví své domovy se složitou sítí v půdě. Kdyby lidé dokázali vytvořit budovy, které rostou a dýchají jako rostliny, byla by radost v takovém úžasném světě žít.“

Zdroj: Instagram

#1

Tento surrealistický projekt sice v současnosti není realizovatelný, ale nabízí způsob, jak snadněji prezentovat potenciální projekty. „Abychom takovou myšlenku přivedli k životu, budeme muset dlouho čekat a postupně směřovat k cíli,“ říká Bhatia a dále vysvětluje:

Momentálně mě zajímá použití těchto obrázků k pokusu o vývoj 3D modelu pomocí umělé inteligence a modelovacího softwaru, jako je Rhino a Grasshopper. Toto je první krok k uvedení tohoto projektu do života. Do té doby se AI hodně zlepší, takže celý proces bude mnohem jednodušší, než si v současné době dokážete představit.

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8