Johannes Wessmark je švédský samouk, který se specializuje na hyperrealistickou akrylovou malbu. Jeho díla konkurují fotografiím ve vysokém rozlišení.

Johannes Wessmark se narodil v Karlstadu ve Švédsku v roce 1962. Měl šťastné dětství, ale mezi vrstevníky nebyl příliš oblíbený, neměl kamarády. Hodně maloval a jeho matka ho povzbuzovala, aby rozvíjel své umělecké schopnosti, což se ukázalo jako skvělý nápad, protože Johannes je dnes jedním z nejuznávanějších umělců na světě.

Zdroj: Instagram

#1

„Ve svých obrazech chci zprostředkovat pocit klidu a relaxace. Dlouhá léta jsem pozoroval vodu a krajinu a tyto motivy používám velmi často ve svých obrazech,“ napsal Wessmark na své webové stránce Linktr. „Vyrostl jsem na vesnici a trávil hodně času v přírodě. Byla to pozitivní zkušenost, která mě jako umělce ovlivnila o mnoho let později.“

#2

Johannes Wessmark je proslulý zejména svým uměním zobrazovat ženské tělo ve vodě. Pohyb vody je pro malíře jednou z nejtěžších věcí, protože vystihnout deformaci předmětů nebo lidí do ní ponořených a zachytit odrážení světla je neuvěřitelně obtížné. A přesto má Johannes tuto takřka nadpřirozenou schopnost, díky níž jsou jeho obrazy realistické jako fotografie.

#3

#4

#5

„Když jsem začal malovat ženy, přirozeně jsem je ponořil do vody. Miluji jak krásu ženských forem, tak výzvu malovat pohyblivou a reflexní vodu. To se stalo víceméně mou značkou, i když jsem za 30 let práce profesionálního umělce nakreslil i spoustu jiných věcí,“ říká výtvarník.

#6