Projekt Skateistan vznikl v afghánském Kábulu již v roce 2007. Cílem této neziskové organizace je umožnit dětem ve věku mezi pěti a osmnácti lety naučit se jezdit na skateboardu, rozvíjet se a najít si cestu k tomu poznávat něco nového. Skrze vytvoření komunity se od sportu dostat k dalšímu vzdělávání. Skateistan se zaměřuje především na pracující děti a také na dívky, kterým není v Afghánistánu mimo jiné dovoleno jezdit na kole, a kterých je v rámci projektu přibližně 40%. Během fungování organizace se podařilo postavit v Kábulu skateovou halu a také rozšířit činnost organizace do Kambodži a Jižní Afriky. Každý týden se programů v jednotlivých skateparcích účastní více než tisíc dětí a mladých lidí.

Skateistan si získal pozornost světových médií – BBC, CNN či New York Times a dalších. V roce 2012 vyšla knížka s názvem „Skateistan – Příběh skateboardingu v Afghánistánu“, na níž se podílel například Craig Stecyk (spisovatel, producent a člen legendárních Z-boys). Kniha je plná fotek, esejů, rozhovorů a také osobních příběhů Oliviera Percoviche, který stojí v čele organizace mladých Afghánců, kteří se díky tomuto projektu změnili z dětí pracujících na ulici v učitele ve skateparku, či ve škole.

Australan Oliver Percovich skejtoval poprvé ve svých šesti letech, a to v prázdném bazénu v Papui-Nové Guineji, kde vyrůstal. V roce 1995 byl úspěšný ve světovém poháru Mystic Sk8 Cup, který je každý rok pořádán na pražské Štvanici. Pracoval na projektech Centre for Risk and Community Safety v Austrálii. V roce 2007 se přestěhoval do Kábulu a měl s sebou tři skateboardy. Děti měly o sport a budování komunity tak velký zájem, že vznikl projekt Skateistan.

Jessica Fulford-Dobson je jednou z nejúspěšnějších portrétních fotografek v Anglii. Pro její fotografie je typická především práce s přirozeným světlem. Britská fotografka vytvořila sérii portrétů dívek se skateboardy a fotek zachycujících dívky přímo při sportu. Snímky získaly několik mezinárodních ocenění. „Jsem ráda, že jsem měla možnost se s nimi setkat. Doufám a věřím, že moje fotky zachytily jejich individualitu a radost ze života,“ říká autorka fotografií.

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-9

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-19

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-25

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-10

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-8

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-7

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-6

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-5

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-4

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-3

skateistan-skateboarding-girls-afghanistan-jessica-fulford-dobson-2

[adrotate banner=“70″]