V džungli Amazonky provedli vědci úžasný objev a našli tam jedinečnou sbírku skalních maleb z doby ledové. Desítky tisíc snímků dávají představu o tom, jak vypadala prehistorická zvířata, která žila na Zemi před 12,5 tisíci lety.

12,5 tisíc let – tento datovaný odkaz je založen na skutečnosti, že vědci objevili skalní malby zvířat z doby ledové. Mluvíme například o mastodonovi, starodávném příbuzném slona, camelidsovi, vyhynulém velbloudu, nebo o obrovském lenochodu, který nejméně po 12 tisíc let nešel po tropech Jižní Ameriky.

Jejich ztvárnění je pořízeno některými z prvních lidí, kteří se objevili v blízkosti řeky Amazonky. Díky těmto kresbám je možné studovat podrobnosti o existenci starověké ztracené civilizace. Podle archeologů je rozsah jejich objevů tak velký, že studium obrazů bude vyžadovat práci několika generací vědců.

Expedice do amazonského pralesa se účastnil britsko-kolumbijský tým pod vedením Josého Iriarte, odborníka na předkolumbovskou éru a historii Amazonky, a profesora archeologie.

Iriarte poznamenal, že jsou kresby dobře zachovány, jsou velmi realistické a podrobné. Například na obrázku koně z doby ledové jsou viditelné jednotlivé chlupy v hřívě, což je obdivuhodné.

Na obrázcích jsou také ryby, želvy, ještěrky, nebo ptáci. Můžete vidět tančící lidi a mnoho dalších scén.

Místo, které dosud nedostalo oficiální název, je velmi vzdálené moderní civilizaci. Po dvouhodinové jízdě autobusem ze San José del Guaviare musela jít skupina archeologů a filmařů další čtyři hodiny pěšky.

Ačkoli pochází nález z minulého roku, donedávna byl držen v přísné tajnosti. Spojené je to s tím, že příští rok vyjde film věnovaný tomuto fascinujícímu nálezu.

Zdroj: TheGuardian